Доналд Тръмп подписа закона за финансиране на правителството, слагащ край на блокадата

| обновено на 23.01.18 в 07:25
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп подписа закона за финансиране на правителството, с което беше сложен край на продължилото повече от две денонощия спиране на работата на федералните служби. В първите си коментари от Белия дом посочват, че демократите в Сената са се съгласили на компромис, след като президентът Тръмп е отказал да обсъжда с тях имиграционни политики преди те да дадат гласа си за финансиране на правителството.
По-рано документът беше одобрен от Конгреса с 266 гласа "за" и 150 "против". 
Стотици хиляди правителствени служители се завръщат тази сутрин на работните си места след постигнатото споразумение за гласуване финансиране на държавния сектор в следващите две седмици и половина. През изминалите няколко дни демократите обвързаха вота си с обещание за решаване съдбата на стотиците хиляди имигранти, влезли нелегално в страната като деца.

В понеделник демократите заявиха, че са се съгласили да подкрепят временното финансиране на правителството, защото са получили обещание за обсъждане в Сената на бъдещето на въпросните имигранти, които в момента са застрашени от депортация. На това президентът Доналд Тръмп отговори, че той би подкрепил дългосрочно решение за имиграцията, само ако то е добро за страната. Подписът на Тръмп е необходим за обнародване на гласувани в Конгреса законопроекти. Местни медии посочват, че сега един от вариантите зa узаконяване спирането на депортация включва подкрепа на демократите за изграждане на стена по южната граница – ключово  обещание на Тръмп по време на президентската кампания.

След постигането на договореност за двупартийна подкрепа на временно финансиране на правителството тази сутрин във Вашингтон и двете страни се опитват развеят флага на победител. Демократите приемат, че са получили достатъчно сигурно обещание за помагане на стотици хиляди имигранти, а републиканците са на мнение, че гласуването за по-строг граничен контрол им е гарантирано. Но в създалата се ситуация изглежда нито една от страните не може със сигурност да се обяви за победител. Дори да получат гласове за имиграционната мярка в Конгреса, демократите могат да срещнат опозиция от президента, който да откаже да сложи подписа си. От друга страна, организации за защита правата на имигрантите вече определиха действието на демократите като липса на кураж. Републиканците пък каквото и да правят, няма как да избягат от факта, че са допуснали спиране работата на правителството при положение, че тяхната партия контролира Белия дом, Камарата на представителите и Сената.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!