В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic".
Публикацията във Фейсбук не е нова. Твърдението периодично се споделя през последните години, като във всички текстове се твърди, че информацията идва от проучване на "National Geographic". При проверка в официалната уебстраница на "National Geographic" не се намира информация за подобно проучване.
Изпратихме запитване до медията. В отговор до БНР от "National Geographic България" ни информират, че "подобно сензационно научно заключение не е достигало до редакцията на сп. "National Geographic България" и допълват, че с течение на годините "National Geographic" са коментирали темата за плодородието в различни материали като например този, но те не включват такива данни за България.
Доказано е, че най-плодородните почви са черноземите.
Според научния труд на Българското почвоведско дружество, озаглавен "Черноземите в България – проблеми, оценка, използване и опазване" "черноземите заемат 23 млн. дка, което представлява 36% от дълбоките почви и 21% от общата площ на страната (Койнов и др., 1972). 86,2% от тях са обработваеми. Това е важен ресурс за аграрната ни икономика. Карбонатните и типичните черноземи заемат около 8,3 млн. дка или 36% от цялата им площ. Слабо и средно излужените разновидности са около 10.75 млн. дка или 46.7%. Силно излужените и лесивираните черноземи заемат 3,5 млн. дка, което представлява 15.2% от цялата им площ. Тежкоглинестите черноземи са около 600 хил. дка, или 2,6% от площта на почвения тип. Ерозираните черноземи заемат площ 485 хил. дка или 2.1%".
Освен това в публикацията във Фейсбук се твърди, че в България се намират по-голямата част от земите, определени като най-плодородни в света, но плодородието не е постоянна величина, тъй като продуктивните почви могат да влошат качествата си, вследствие на външни фактори.
Според Глобалната карта на Черноземите (Global Map of Black Soils) България дори не е сред първите 10 държави в света с този вид почви.
Твърдението, че в България се намират 3% от 5-те процента най-плодородни земи в света, е НЕВЯРНО. Като определени за най-плодородни почви, черноземите са сравнително разпространени у нас, но страната ни съвсем не е на първо място, а още повече плодородността на почвата не е постоянна величина. В отговор до БНР от "National Geographic" България информират, че "подобно сензационно научно заключение не е достигало до редакцията на списанието".
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Споделена близо 1000 пъти само за 2 дни публикация във Фейсбук група твърди, че спонсорът на олимпиадата – автомобилният производител "Тойота" е изтеглил рекламите си. Изображението към текста внушава, че решението за това е взето заради церемонията по откриване на Игрите в Париж на 26 юли, която бе подложена на мащабна критика заради ЛГБТ..
През последните дни в социалната мрежа Фейсбук се разпространяват публикации с предполагаемо изказване на президента Румен Радев, в което той осъжда правителството за прекъснатите връзки с Русия и невъзможността руски самолети да помогнат за пожарите в България. "За съжаление днес не можем да поискаме помощ от Русия за гасене на пожари, защото..
Съгласно множество публикации в онлайн издания и постове в социалните мрежи, както и според председателя на партия "Възраждане" Костадин Костадинов бронетранспортьорите, дарени от България на Украйна, е можело да се използват за гасене на пожарите, които бушуваха у нас през последните дни. Твърдение: В борбата с пожарите е..
Публикация във Фейсбук приписва изказване на президента на Китай Си Цзинпин, че при опасност от Трета световна война Китай ще помогне на Русия, а "на вас и Бог няма да може да ви помогне", ако решим да помогнем на Москва. "Стига сте обвинявали Китай . Китай не помага на Русия в момента , но ако реши да помогне Китай на Русия , на вас и Бог няма да..
В публикация, споделена в социалните мрежи над 4300 пъти, се твърди, че цената на електричеството в България на 25 юни 2024 г. е била 203,39 евро /MWh, при цена 70-80 евро в други страни. Твърдението провокира стотици негативни коментари. Твърдение: Цената на електричеството в България на 25 юни 2024 г. е била 203,39 евро/MWh В сайта..
Скорошното коронясване на наднормената госпожица Сара Миликен за Мис Алабама предизвика информационно земетресение и вълна от вторични трусове във всички социални мрежи, сайтове, електронни медии, таблоиди и дори по-сериозни периодични издания. В България снимката на Миликен също обиколи както социалните мрежи, така и някои вестници и..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,