Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу).
Проверка* показва, че основният ДДС в Малта е 18%, а върху храните ставката е нулева (с изключение на някои преработени храни и полуфабрикати).
В Люксембург основният ДДС е 17%, a за храните важи т.нар. супернамален данък добавена стойност от 3%.
Полша е с основен ДДС от 23%. За храните е в сила намален ДДС от 8% (кафе, чай, захар, подправки) и 5 на сто (месо, риба, млечни продукти, зеленчуци, плодове и др.).
В Северна Македония основният ДДС е 18%. Намаленият от 5% се отнася за храни, питейна вода и др.
Чехия e с основен ДДС от 21%. В момента има и намален ДДС от 12% за храните и някои други стоки и услуги.
Стандартният данък добавена стойност във Франция е 20%. За храните той е 10% и 5,5% в зависимост дали става въпрос за непосредствена консумация или не.
Основният ДДС в Германия е 19%. Ставката от 7% се прилага за хляб, мляко, месо и зеленчуци – с изключение на луксозни хранителни стоки.
ДДС в Белгия е 21%, а 6% е ставката за хранителни и нехранителни от първа необходимост.
В Швейцария основният ДДС е 8,1%, a 2,6% е за основни хранителни продукти.
В Черна гора ДДС е 21%, в сила е и намален ДДС от 7% за храни, но сервирани в ресторанти и кетъринг.
В Испания данъкът добавена стойност е 21%. За храните има намален ДДС (10%) и супернамален (4%). В първата категория с 10% ДДС влизат месо и риба, които не се смята за храни от първа необходимост. 4% е ДДС на хляб, мляко, плодове, зеленчуци.
Кипър e със стандартен ДДС от 19%. Досега за основните храни бе 0%, а от 1 октомври вече е 5% (виж тук).
В Турция стандартният ДДС е 20%. Намален ДДС, който обхваща някои храни като месо, мляко, млечни продукти, е 10%.
Основният ДДС в Португалия е 23%, има и намален ДДС за основни храни – 6%.
ДДС във Финландия е 25,5%. За хранителните продукти е намален на 14%.
В Румъния данъкът добавена стойност е 19%, за храни и безалкохолни е 9 на сто.
В Гърция ДДС е 24%, намален за определени храни – хляб, млечни продукти, риба, месо, плодове, зеленчуци – 13% (виж тук).
В Италия стандартният ДДС е 22%, супернамален е за основни храни – хляб, месо, зеленчуци, плодове - 4 на сто. Някои храни в заведения и за непосредствена консумация са с 10% ДДС.
В Словакия ДДС е 20%, а 10 на сто е намаленият за хляб, мляко, месо, риба и масло.
Основният ДДС в Австрия е 20%, има специален ДДС анекс (10%) за определени меса, зеленчуци, масло.
България – 20% стандартен ДДС, 20% върху храните (0% върху хляба).
В списъка прави впечатление, че присъствието на страни е произволно и някои държави от ЕС и региона липсват от него. Каква е ситуацията в някои от отсъстващите?
Унгария – 27% ДДС, 5% за свинско, птиче месо, риба и рибни продукти; 18% за изделия от пшеница, брашно и царевица, мляко и млечни продукти.
Дания – 25% ДДС, няма намалена ставка за храни.
Норвегия – 25% ДДС, който е намален за храни на 15%.
Албания – стандартен ДДС от 20%, няма намален за храните.
Ирландия – 23% стандартен ДДС, 0% за храни.
Хърватия – 25%ДДС, 5% за хляб, мляко и млечни продукти.
Словения – 22% ДДС, намален за храни и безалкохолни – 9,5%.
Швеция – 25% ДДС, намален на 12% за храни.
Естония – 22% ДДС, без намаление за храните
Литва – 21% ДДС, без намаление за храните.
Латвия – 21% ДДС, без намаление за храните.
Съдържанието на разпространявания във Фейсбук списък с ДДС на храните в различни европейски държави общо взето е ВЯРНО с някои разминавания, но така представени данните са ПОДВЕЖДАЩИ, тъй като липсват държави с по-висок ДДС от този в България, в които няма намален данък добавена стойност върху никакви хранителни продукти. Освен това в част от изброените в разпространявания списък страни намален ДДС се отнася не за всички храни, а само за ограничен списък или за такива от първа необходимост, чиято дефиниция също е различна в различните страни.
* Проверката е извършена на база официални източници и специализирани сайтове:
https://europa.eu/youreurope/business/taxation/vat/vat-rules-rates/index_bg.htm
https://www.belgium.be/fr/impots/tva/taux
https://cfr.gov.mt/en/faqs/pages/vat/vat-faqs.aspx
https://www.legifiscal.fr/actualites-fiscales/3700-taux-tva-alimentation-humaine.html
https://www.estv.admin.ch/estv/en/home/value-added-tax/vat-rates-switzerland.html
https://www.globalvatcompliance.com/
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Споделена близо 1000 пъти само за 2 дни публикация във Фейсбук група твърди, че спонсорът на олимпиадата – автомобилният производител "Тойота" е изтеглил рекламите си. Изображението към текста внушава, че решението за това е взето заради церемонията по откриване на Игрите в Париж на 26 юли, която бе подложена на мащабна критика заради ЛГБТ..
През последните дни в социалната мрежа Фейсбук се разпространяват публикации с предполагаемо изказване на президента Румен Радев, в което той осъжда правителството за прекъснатите връзки с Русия и невъзможността руски самолети да помогнат за пожарите в България. "За съжаление днес не можем да поискаме помощ от Русия за гасене на пожари, защото..
Съгласно множество публикации в онлайн издания и постове в социалните мрежи, както и според председателя на партия "Възраждане" Костадин Костадинов бронетранспортьорите, дарени от България на Украйна, е можело да се използват за гасене на пожарите, които бушуваха у нас през последните дни. Твърдение: В борбата с пожарите е..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,