Златото започва да намира подкрепа с появата на купувачи на текущите нива

 

Златото се търгува около нивата от 1700 долара за тройунция след покупки свързани с изтичането на опции помогнаха на цената да се възстанови с повече от 1% във вчерашната сесия. Инвеститорите остават все така съсредоточени върху европейската дългова криза.

Жълтият метал се отласна над нивата от 1700 долара заради задълбочаващата се европейска криза и провала на американските законодатели да намерят план за редуциране на бюджета. При достигналите най-висока доходност за последните 14 години испански книжа, МВФ стартира нова линия от ликвидни средства в помощ на страните със здрава политика. Като цяло инвеститорите избягват търговията, която вероятно ще остане между 1680 и 1700 долара за тройунция до края на седмицата. Някои купувачи се появиха на физическия пазар през последните дни, когато цената падаше подп 1700 долара за тройунция. Днес в 6 часа тя беше 1706.01, което е продължение на вчерашното поскъпване с над 1%. Според технически анализатори сопт цената може да се възстанови до към около 1715 долара за тройунция. В дългосрочен план цената е много добра за покупки при положение, че или САЩ или ЕС или и двете инжектират нови ликвидни средства на пазарите.

Петролът сорт „Брент” падна днес близо до нивата от 108 долара за барел, заради новините от САЩ и Китай показали спад на икономическата активност, което събужда страховете за по-слабо търсене от двамата най-големи потребители на петрол в света.

Данни от САЩ разкриха, че икономиката е нараснала с по-малко от очакваното през третото тримесечие, докато заводите в Китай са отчели през ноември най-слаба активност за последните 32 месеца. Тези новини неутрализираха по-ранната подкрепа за петрола дошла от новите санкции срещу Иран.

В 7 часа сутринта януарските контракти на сорта „Брент” губеха 1.10 долара до 107.93 долара за барел, а американския лек суров петрол слезе с 1.35 долара до 96.66 долара за барел.

В краткосроччен план реакцията на пазарите вероятно ще се запази негативна, но Китай вероятно ще стартира облекчаваща парична политика, което ще подкрепи суровините в средносрочен план.

Проблемите в Египет и Сирия, новите санкции и възможните удари срещу Иран и силното зимно търсене ще подкрепят цената и прогнозите са американския и английския петрол да останат съответно над 90 и 100 долара за барел.

Иран пренебрегна новата вълна от санкции и определи опитите на Запада за изолиране на иранската икономика като обединяващи иранците около правителствената ядрена програма.

В Европа, МВФ увеличи във вторник инструментите си за заеми и стартира 6-месечна линия от ликвидни средства, чиято цел е да помогне на страните със здрава финансова политика, които обаче могат да попаднат под ударите на дълговата криза в еврозоната.

В момента европейската дългова криза представлява негативен фактор ца целия световен икономически растеж, докато излизащите данни от САЩ изглежда се подобряват, но все още остават под тренда.

Петрол – технически анализ

След като графиката проби долната тренд линия на дългосрочният възходящ ценови канал, петролът се понижи рязко с повече от 20 долара, за броени дни. Този силен низходящ импулс може да бъде основание за един по-продължителен спад в средносрочен и дългосрочен план.

Първа подкрепа е дъното от 22 август 2010г – 70,70 долара за барел, където е разположена и 200МА, следвана от минимума от 13.02.2011 г. в 83.80 и 70.70-най-ниска стойност от 23.05.2010г –67,10 долара. По-трайно задържане под това ниво ще бъде сигнал за стабилизиране в цената и евентуално по-дълбока корекция към 58 долара за барел.

Първа съпротива пред растежа на черното злато остава последният връх в 115 долара за барел – най-висока стойност от 2 май. Следват 122 долара- най-висака точка от 16.08.2008г и 147 – историческият рекорден връх достигнат в началото на финансовата криза през пролетта на 2008г.

 

Съпротива

115.00

122.00

147.00

Подкрепа

70.70

67.10

58.30

Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Покачването на петрола избледня

Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...

публикувано на 30.09.16 в 08:14

Петролът леко отстъпва след вчерашния скок

Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..

публикувано на 29.09.16 в 14:24

ОПЕК се съгласи с необходимостта да намали петролното си производство

Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..

публикувано на 29.09.16 в 10:37

Златото пада, среброто расте

Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..

публикувано на 29.09.16 в 08:25

Предпазливо повишение на петролните цени след пореден спад на американските запаси на суров петрол

Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..

публикувано на 28.09.16 в 12:15