Надеждите за стимули от ФЕД подкрепят златото

 

Златото нарасна днес, подкрепено от надеждите, че Федералният резерв може да стимулира най-голямата икономика в света, което би увеличило търсенето на метала като средство за защита срещу инфлацията.

Серия от разочароващи данни, индикиращи забавяне на икономическия растеж в САЩ, повишиха спекулациите, че схемата за купуване на облигации от ФЕД, наречена „Операция Туист”, може да бъде удължена и след края на юни. Това е по-малко крайна мярка, отколкото директното купуване на нови книжа, известно като количествени увеличения.

Спот цената на златото нарасна до 1620 долара за тройунция. През февруари металът удари върха за 2012 година на 1790 долара, когато ФЕД заяви, че ще задържи лихвите на нива, близки до нулевите най-малко до края на 2014 година.

Горната цел, ако ФЕД направи нещо, което да се хареса на пазарите, е вероятно 1650 долара за тройунция. В посока надолу на прицел е 1592 долара и след това 1530 долара за тройунция, ако инвеститорите останат наистина разочаровани. Ниските търгувани обеми показват, че инвеститорите не са сигурни дали ФЕД ще предприеме нов рунд от количествени увеличения. Комисията за операции на открития пазар при ФЕД ще оповести решението си в края на двудневното си редовно заседание по-късно днес.

Предишните рундове от покупки на активи от ФЕД, с цел сваляне на лихвите и стимулиране на икономиката, отслабиха долара, засилиха акциите и насочиха инвеститорите към златото. То удари рекордин стойности от 1920 долара през септември 2011 г., когато инвеститорите го използваха като средство, предлагащо сигурност срещу дълговата криза в Европа. Тази година обаче, скорошните спадове на акциите и на другите пазари, породени от дълговата криза, принудиха инвеститорите да осребряват позиции в златото, за да покриват другите загуби, което доведе до спад на цената до 4-месечно дъно в средата на май от 1527 долара за тройунция.

Азиатските борсови индекси и еврото запазиха стабилност днес заради надеждите, че дълговата криза в еврозоната и нестабилният растеж на световната икономика ще принудят големите централни банки да предприемат нова серия от монетарни стимули. Европа вече спечели подкрепата на световните лидери за амбициозно, но бавно реструктуриране на еврозоната, въпреки че натискът, идващ от финансовите пазари, е за по-бързи решения на кризата.

Лидерите от Г-20 в момента изчакват срещата на върха на ЕС през следващата седмица, докато европейски официални лица заявиха, че ще предприемат дълъг процес на по-дълбока интеграция, като се започне с план за единен банков съюз, който да бъде финализиран до декември.

Нарастващата цена на златото доведе до някои разпродажби, докато слабостта на рупията намали интереса за покупки от Индия, която е най-големият потребител на жълтия метал в света.

Петрол – технически анализ

Цената на петрола остава под тренд линията, с начало историческият връх в 147 долара и временният връх в 115 долара от пролетта на 2011 г. Фундаментално очакванията са за ръст в цената на суровината, но технически докато тя остава под дългосрочната низходяща трендлиния –зоната 105-106 долара за барел, евентуален дългосрочен ръст ще бъде ограничен.

Първа подкрепа е дъното от 22-ри август 2010 г. – 70.70 долара за барел, където е разположена и 200МА, следвана от минимума от 13.02.2011 г. в 83.80 и 70.70 - най-ниска стойност от 23.05.2010 г. – 67.10 долара. По-трайно задържане под това ниво ще бъде сигнал за стабилизиране в цената и евентуално по-дълбока корекция към 58 долара за барел.

Първа съпротива пред растежа на черното злато остава последният връх в 115 долара за барел – най-висока стойност от 2-ри май. Следват 122 долара - най-висока точка от 16.08.2008 г. и 147 – историческият рекорден връх, достигнат в началото на финансовата криза през пролетта на 2008 г.

 

Съпротива

115.00

122.00

147.00

Подкрепа

70.70

67.10

58.30

Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Покачването на петрола избледня

Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...

публикувано на 30.09.16 в 08:14

Петролът леко отстъпва след вчерашния скок

Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..

публикувано на 29.09.16 в 14:24

ОПЕК се съгласи с необходимостта да намали петролното си производство

Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..

публикувано на 29.09.16 в 10:37

Златото пада, среброто расте

Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..

публикувано на 29.09.16 в 08:25

Предпазливо повишение на петролните цени след пореден спад на американските запаси на суров петрол

Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..

публикувано на 28.09.16 в 12:15