Европейските фондови борси са сравнително спокойни, а еврото продължава да се държи изненадващо добре на валутния пазар въпреки кипърската криза и поредната порция слаби икономически данни от еврозоната.
Инвеститорите на пазарите на акции запазват своите доста предпазливи продажби, като финансовите пазари сякаш продължава да се надяват на намиране на решение на "кипърския пъзел" в последната минута преди началото на следващата седмица, когато изтича "ултиматумът" на ЕЦБ към кипърските власти да постигнат окончателно споразумение за спасителната програма на ЕС и МВФ.
Дори изненадващият спад на Ifo бизнес индекса на Германия през март (спад на бизнес доверието за първи път от пет месеца насам) не води до по-солидни разпродажби на европейските акции.
Германският фондов индекс DAX губи 0,28%, но след понижение с над 0,5% като първа реакция на слабите немски данни.
Френският индекс CAC40 също отбелязва умерено понижение от 0,4% въпреки по-слабото бизнес проучване за март и във втората по сила икономика на еврозоната.
Лондонският FTSE100 се търгува около вчерашните нива на затваряне.
Еврото също показва изненадваща стабилност на валутния пазар. Единната европейска валута за кратко падна до 1,2887 долара като реакция на слабия немски Ifo бизнес индекс и недобрите новини от Кипър, че преговорите на кипърския финансов министър в Русия са приключили без успех. Но поредния опит за понижение на еврото беше париран от продължаващия добър интерес за негови покупки около 1,2885/75 долара главно от страна на инвеститори с т. нар. "реални пари" и от корпоративни играчи. Серията падежи на опции следобед в 1,2900 и в 1,2950/60 долара също допринася за настоящата стабилност на еврото на валутния пазар.
Неспособността на еврото да опита по-траен спад под неговата подкрепа в 1,2885/75 долара изглежда кара и спекулативните играчи да покриват част от своите все още големи къси позиции за европейската обща валута, тъй като и те се опасяват от намиране на вярното решение за Кипър в 11-я час (т.е. през уикенда), което да ги хване по "бели гащи".
Еврото намира известна подкрепа и от стабилното поведение на европейския "периферен" пазар на държавен дълг след успешно емитираните по-рано тази седмица нови държавни облигации в Испания и Италия. Липсата на по-сериозен трус на европейския дългов пазар сякаш е сигнал, че инвеститорите не се опасяват от голям "заразен ефект" при евентуален негативен сценарий в Кипър – колапс на кипърската банкова система, последван от принудително излизане на страната от еврозоната.
Това помага за отскок на еврото, като от 1,2887 дъното сега то се търгува към офертите "продава" около 1,2950/60 долара.
Днес внимателно ще се следи гласуването в кипърския парламент на предложените от правителството нови мерки по т. нар. "План Б", целящи да убедят международните кредитори на островната държава да отпуснат обещаната спасителна програма за 10 млрд. евро.
Но само пробив на еврото над 1.2940/60 и след това над следващите оферти "продава" около 1,3000 ще даде потенциал за по-добра възходяща корекция на единната европейска валута, след като в началото на седмицата тя достигна четиримесечното дъно от 1,2843 долара.
В посока надолу, само по-траен спад на еврото под неговата добра подкрепа в 1,2885/75 долара ще поднови натиска върху единната европейска валута към дъното от 1,2843 долара.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..