Доларът загуби част от завоюваните позиции на валутния пазар след днешните по-слаби показатели от САЩ, които могат да поставят под въпрос добрия растежен импулс от началото на годината на американската икономика. Слабите ISM индекси на активността в сектора на услугите (от днес) и на промишлената активност (от понеделник) поставят под съмнение набраната през последните месеци добра възходяща инерция на водещата световна икономика.
Тези данни бяха "гарнирани" с не много оптимистично проучване на ADP за новите работни места и слаба работна заетост в сектора на услугите, което не е добър сигнал за очакваните в петък ключови данни за пазара на труда и нивото на безработица в САЩ през месец март.
Това от своя страна предполага, че Федералният резерв няма да се откаже в "обозримото" бъдеще от политиката на агресивни стимули, изразена в месечни покупки на американски ценни книжа за 85 млрд. долара (де факто месечно печатане на 85 млрд. долара от страна на ФЕД).
Участниците на валутните пазари реагират на днешната серия слаби икономически данни с предпазливи продажби на "зелените" пари. В същото време еврото намери известна подкрепа от новината за споразумението на кипърските власти с международните кредитори относно допълнителните условия около спасителната програма в размер на 10 млрд. евро. Решението на МВФ да допринесе с 1 млрд. евро към спасителната финансова помощ за Кипър временно отслаби и напрежението на европейския "периферен" дългов пазар. Цените на испанските и италианските държавни облигации отбелязаха по-рано през деня повишение (за трети пореден ден), което се отрази в спад на лихвите на 10-годишните испански книжа към 4,90% и на 10-годишните книжа на Италия към 4,58%.
Комбинацията от слаби американски данни и "добри" новини от Кипър позволиха на еврото да отскочи от сутрешното дъно в 1,2789 долара до 1,2864 долара, като единната европейска валута отново отправи поглед към важната зона на съпротива и солидни оферти "продава" около 1,2875/90 долара.
Британската лира се повиши от сутрешното двуседмично дъно от 1,5074 долара към 1,5157, а в същото време доларът губи позиции и спрямо японската валута, падайки под нивото от 93,00 йени.
Но реакцията на валутния пазар е доста предпазлива, тъй като вниманието на спекуланти и инвеститори се насочва към утрешните важни заседания на централните банки на Япония, Великобритания и еврозоната.
Днешните слаби икономически данни от САЩ парираха отчасти и прекомерния в последно време риск-апетит на инвеститорите на Уолстрийт, като и трите американски основни фондови индекси (DJIA, S&P500 и Nasdaq) са "на червена" територия, отчитайки понижения между 0,45% и 0,65%.
Европейските борси ги последваха и преди края на европейската търговия отбелязват дори още по-големи загуби. Германският индекс DAX пада с 0,62%, a френският CAC40 и лондонският индекс FTSE100 се понижават съответно с 1,3% и с 0,9%. Основните губещи са италианските и испанските акции, като фондовият индекс на Миланската борса MIB вече пада с 1,93%, а мадридският Ibex-35 с 1.74%.
Слабите американски данни, в комбинация с продължаващата рецесия в еврозоната, политическата криза в Италия и безпокойството относно възможния "заразен ефект" върху останалата част от региона от начина за разрешаване на "кипърската криза", определено не са в подкрепа за риск-апетита на глобалните финансови пазари. А това напрежение на капиталовите пазари може да върне статута на американския долар и на японската йената като основни "валути-убежище".
Графика на евро/долар (на четиричасова база)
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..