Годишната потребителска инфлация (CPI) в Китай отслабна до 2,1% през март след повишение с 3,2% през февруари и при прогнози за 2,4%, показват данните на Националната китайска статистика.
Цените на производител (PPI) на годишна база задълбочиха своя спад през март до -1,9% след понижение с 1,6% през предходния месец и при прогнози за 1,8%.
Днешните доста неинфлационни данни вероятно ще намалят опасенията сред инвеститорите, че китайските политици може да започнат затягане на паричните условия (политика на повишение на лихвите) още в началната фаза на възстановяване на китайската икономика.
През 2012-а година икономиката на Китай отбеляза най-слаб годишен растеж за последните 13 години от "едва" 7,8%. Официалните данни за БВП на Китай за първото тримесечие на 2013-а се очакват през следващата седмица, като средните прогнози са за ускоряване на икономическия растеж до 8,0% на годишна база.
През миналата седмица Китайската централна банка (PBoC) посочи, че икономическият растеж се стабилизира, а инфлацията е в "основата си стабилна". Но тя отбеляза, че бъдещите ценови тенденции са несигурни и че банката ще запази паричните условия "стабилни".
Днешните неинфлационни китайски данни доведоха до риск-апетит и възходящо движение на азиатските фондови пазари, като Shanghai Composite index се повиши с 0,6%, Хонконгският Hang Seng с 1%, южнокорейският индекс Kospi се повиши с 0,1%, австралийският S&P/ASX отбелязаха ръст от 1,5%, а японският Nikkei добави нов 0,1% към стойността си след силното възходящо движение през последните дни на търговия.
Понижените опасения за скорошно затягане на китайската парична и лихвена политика подкрепиха риск-апетита и на стоковите пазари, като фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през май се повишават с 0,35 долара към 93,70 долара за барел, а златото се повишава с 4 долара към 1577 долара за тройунция.
На валутния пазар йената продължава със своето "свободно падане", като доларът удари близо четиригодишен връх от 99,66 йени, а еврото поскъпна към нов тригодишен връх от 129,93 йени.
Силното възходящо движение на американската валута може да се задълбочи към следващата важна техническа зона на съпротива около 99,80/100,00 (50% корекция на последния средносрочен спад на долара от върха около 124,14 йени от юни 2007-а до рекордното негово дъно от края на 2011-а година около 75,57 йени и важна опциона бариера в 100,00 йени) с поглед дори към следващата важна област около 101,22/68 йени (важни бивши дъна на долара от края на 1999-а година и бивш връх от април 2009-а).
От своя страна европейската валута сякаш има потенциал да поскъпне и над 130,00 йени с потенциал дори да достигне ключовата техническа зона на съпротива около 131,85/132,00 йени (около 50-процентната корекция на целия средносрочен спад на еврото от неговия рекорден връх около 167,00 йени от юли 2008-а до дъното около 94,12 йени от юли 2002-а година).
Продължаващите разпродажби на японската валута са факт, след като вчера Японската централна банка официално стартира своята нова агресивна парична политика, която беше одобрена на заседанието на банката в четвъртък и има "съмнителната" задача да пребори инфлацията до края на 2014-а година. През миналата седмица новият шеф на банката Курода обяви, че ЯЦБ ще инжектира около 1,4 трлн. йени в икономиката за по-малко от две години (до края на 2014-а) - двойно над досегашната програма на стимули и това даде начало на драматична обезценка на японската валута през последни дни на търговия.
Дали може нещо да спре рязкото обезценяване на японската валута?
Според анализатори и икономист това може да стане факт с наближаване на пролетната среща на Г-7 и страните от Г-20 във Вашингтон, която започва на 20-и април. Не е изключено в близките дни да започнат и "оплаквания" от Европа и Китай относно силната обезценка на йената и рязкото поскъпване на еврото и китайския юан. Това може да даде мотив за временно прибиране на печалби от отворените "къси" позиции в йени (от продадените в последните дни йени), което да ограничи нейния много силен спад. Но по-трайно спиране на тенденцията на рязко обезценяване на йената ще бъде факт само ако и властите в САЩ също започнат да изразяват опасение от настоящата политика на ЯЦБ. Поне на този етап американските власти сякаш окуражават предприетата агресивна политика от централната банка на Япония.
Графика на долар/йена (на седмична база)
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..