Движението нагоре дойде, след като Джон Уилиамс, управителят на Федералния Резерв в Сан Франциско, обяви, че ФЕД може да започне да отпуска педала на газта на паричните облекчения това лято и дори да прекрати покупките на облигации в края на годината.
Забележките му компенсираха негативните настроения, които се зародиха по рано през деня поради потока от данни за САЩ, които извади на преден план някои слаби моменти у най-голямата икономика в света и обузда очакванията ФЕД да намали параметрите на програмата си за парични стимули в близкото бъдеще.
Еврото падна с 0,1% до 1.2876, но се задържа над шестседмичното дъно на 1.2842, достигнато в сряда, когато данните показаха, че икономиката на еврозоната се е свила за шесто последователно тримесечие.
Доларът поскъпна с 0.1% спрямо йената до 102.31. В сряда той докосна връх на 102.76, неговото най-добро постижение от 2008-а г. насам.
Ще са необходими още печалби за да се убедя, че е налице значително подобрение и са изпълнени всички условия, за да прекратим програмата, заяви Джон Уилиамс.
Но ако приемем, че пазарът на труда, който Уилиамс нарече “значително” подобрен, продължи да укрепва, той добави: Бихме могли да намалим донякъде темповете, с които изкупуваме ценните книжа, може би дори още това лято. След това, ако всичко върви по план, бихме могли да прекратим програмата за изкупуване на облигации някъде в края на годината.
По-рано доларът беше ранен от данни, показващи, че броя на американците, попълнили нови молби за помощи за безработни се е покачил през изминалата седмица до най-бързото си темпо за последните шест месеца, предизвиквайки опасения относно правителствените мерки за икономии.
ФЕД даде да се разбере, че монетарната политика ще остане гъвкава, докато не видят широк и устойчив ръст на работните места, но доларът се възстанови спрямо йената и върна загубите си спрямо еврото.
Други данни показаха, че остър спад в разходите за бензин е довел американските потребителски цени до драстично намаление през април, най-голямото за последните четири години. Междувременно започнато строителство в САЩ, спадна с повече от очакваното за април от почти петгодишния връх.
Загубите на долара се ускориха по време на севрноамериканската търговия, след като проучване показа, че фабричната активност за средноатлантическия регион в САЩ се е свила през май, а новите поръчки са паднали до най- ниското си ново в рамките на почти година.
Управителят на Федералния Резерв в Далас - Ричард Фишър, заяви, че забяването в американската инфлация е доброкачествено и би могло да “отприщи” потребителското харчене, като добави, че не е притеснен от възможността за дефлационен риск.
В същото време падащите цени във Франция и Германия подчертаха риска от дефлация в Еврозоната, която изпадна в най-дългата по рода си рецесия в началото на тази година, увеличавайки риска от допълнителни понижения в лихвените проценти на ЕЦБ.GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..