Дори и растящите пазари ще пострадат при намаление на поощренията от ФЕД

Снимка: Архив
 

Ръката на ФЕД се колебае около широко отворения кран със стимули. Американската централна банка може предпазливо да започне да затяга месечните покупки на облигации в размер на 85 милиарда долара. В очакване на това действие златото вече се срина. Опашката от следващите губещи може да се окаже много дълга. При по-малко ликвидност от ФЕД облигациите, суровините и акциите вероятно ще бъдат основно поразени и най-вероятно точно в този ред.

Доларът е носителят на промяната. Печатането на пари девалвира долара и подкрепи много пазари, най-вече този на златото. В момента доларовият индекс се намира близо до най-високите си нива след юли 2010-а година. Йената, еврото и преди силния австралийски долар отслабват, тъй като доходността по американските облигации предлага на новите купувачи малко повече.

Доходността по 10-годишните американски държавни книжа е почти 2% и близо до най-високите стойности за последните 2 месеца. Месечните покупки на тези книжа от ФЕД задържаха доходността ниска, но шансовете ФЕД да промени политиката си нарастват. Времето и мащабът на промяната остават неясни, но засилващото се възстановяване предполага, че доходността по облигациите ще нараства допълнително. Инвеститорите в облигации може и да избегнат срива, но дългосрочният низходящ пазар на цените може би започва.

Суровините също изглеждат уязвими, въпреки че цените изостават зад акциите. Индексът на Ройтерс CRB е със спад от 2% за годината, докато американският индекс "Стандард енд Пуърс" е с растеж от 18%. Дивергенцията на суровините от акциите отразява отчасти силата на долара, в който са и деноминирани суровините. Може би и предлагането се подобрява, най-вече при производството на петрола в Северна Америка. И все пак при цена на сорта Брент от 104 долара за барел петролът остава високо оценен според историческите норми. Това означава, че може да има и допълнително поевтиняване на суровините когато количествените поощрения в САЩ намалеят.

За акциите това са като цяло добри новини, обещаващи по-евтини суровини и горива за растежа. Корпоративните печалби също са в добри позиции от скромния растеж на заплатите и все още ниските нива на лихвите.

Надеждите за подновяване на икономическия растеж направиха акциите любимия залог на финансовите пазари през тази година, въпреки че инвеститорите бяха привлечени също от относително ниската оценка на акциите. Ако обаче ФЕД намали поощренията и доходността по облигациите и средносрочните лихви нараснат, то дори акциите няма да останат пощадени. Поне една част от последната им сила се счита дължаща се на поощренията. Когато последните са били в действие толкова дълго време дори една малка тяхна промяна може да доведе до шок.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически анализ GBP/USD за 30.09.2016

GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...

публикувано на 30.09.16 в 08:30

Доларът се стабилизира след добри икономически данни

-   Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите -   Акциите от финансовия сектор под напрежение -   Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад -   Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..

публикувано на 30.09.16 в 08:12

Доларът пада, но този път и йената го последва

-   Петролът се изстреля нагоре -   Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари -   Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..

публикувано на 29.09.16 в 08:24

Рали на долара след дебата Клинтън - Тръмп

- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..

публикувано на 28.09.16 в 08:06

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25