Вчера еврото достигна четиримесечен връх спрямо долара, след като изследвания показаха, че нагласите на немските анализатори и инвеститори са станали по- оптимистични за втори пореден месец през юни, което е знак, че най-голямата икономика в Европа е на път към скромно възстановяване.
Американският долар нарасна във вторник спрямо йената за втора поредна сесия, тъй като някои търговци заложиха, че Фед може да сигнализира, че е почти готов да намали количествата по програмата си за изкупуване на облигации, целяща да подкрепя икономиката.
Макар мнозина да смятат, че Американската централна банка ще намали изкупуването на активи тази година, повечето са на мнение, че по-високите овърнайт лихви все още са далечна перспектива. Анализатори твърдят, че председателят на Фед Бен Бернанке, който ще проведе пресконференция след двудневната среща, приключваща днес, ще се опита да успокои нервите на инвеститорите.
Несигурността около Фед доведе до разпродажби на акции на световните борси през последните седмици, помагайки по този начин на разглежданата като сигурно убежище йена да постигне най-голямата си седмична печалба спрямо долара за последните четири години през миналата седмица.
Намаляването на изкупените месечно облигации ще подпомогне долара, който беше засегнат от програмата за печатане на пари на Федералния резерв през последните няколко години.
Доларът поскъпна с 0,76% до 95,21 йени, след като преди това достигна двумесечно дъно на 93,78 в четвъртък. Сведенията за изтичащи опции на 95,35 йени биха могли да задържат двойката около това ниво.
Еврото поскъпна с 1% до 127,62 йени. Спрямо долара то повиши стойността си с 0,28% до 1,3405 долара, като преди това достигна четиримесечен връх на 1,3415.
Доларовият индекс, който измерва стойността на зелената валута спрямо кошница от шест основни валути, изгуби 0,24% до 80,597.
Някои инвеститори са на мнение, че инфлация под целевото ниво на Фед от 2% потенциално би усложнила възможността централната банка да намали покупките на облигации, тъй като намаляването на стимулите би могло да доведе до допълнителен спад в нивото на инфлацията.
Американският индекс на потребителските цени се повиши с 0,1% през май, обяви вчера правителството, което е малко по-слабо от очакванията на анализаторите, макар че ценовият натиск показа признаци на стабилизиране след дългия спад.
Ако Фед потвърди ангажимента си към настоящите темпове на изкупуване, доларът може да срещне известни затруднения в краткосрочен план, съобщиха анализатори.
Но те смятат, че перспективите пред йената по-скоро ще зависят от инвеститорското желание за инвестиране в рискови активи. Откакто японският министър-председател Шиндзо Абе призова в края на миналата година за радикална парична политика с цел съживяване на икономиката, двойката долар/йена бе тласкана нагоре от повишението на японските акции.
Притесненията, че Китай се забавя, добавени към слуховете за намаляване на ликвидността на централната банка, доведоха до разпродажби на акциите и до рязко повишение на волатилността. Това доведе инвеститорите при йената, при която се забелязва тенденция да нараства в периоди на пазарна нестабилност.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..