Доларът спадна спрямо еврото и йената в сряда, след като публикуването на “минутите” от последното заседание на Фед опроверга очакванията за намаляването на стимулите на Централната банка в близкото бъдеще.
Доларът се беше издигнал до тригодишен връх спрямо кошница от основни валути във вторник, поради очакванията, че Фед ще започне да забавя месечното изкупуване на облигации на стойност 85 млрд. долара още през септември, но “минутите” намекнаха, че това може да не е сигурен залог.
Въпреки постигнатия през юни консенсус във Фед относно вероятната необходимост от намаляване на икономическите стимули скоро, много от длъжностните лица, работещи там, поискаха солидни доказателства, сочещи че възстановяването на заетостта е стъпило на стабилна основа, преди предприемането на този ход.
Еврото достигна връх тази сутрин от 1,3205 долара, като след това се отдръпна на нивата около 1,31 долара.
Доларът се понижи спрямо йената до 98,70 йени, като достигна дъно днес от 98,22 йени.
Програмата на Фед за изкупуване на облигации, известна като “количествени облекчения”, оказваше натиск върху долара през последните години, тъй като това се равнява на печатането на пари и води до намаляване на стойността на валутата.
Надеждите, че Фед може да забави покупките си, нараснаха, след като председателят Бен Бернанке обяви през юни, че Централната банка вероятно ще ограничи покупките на облигации по-късно през годината и ще ги спре напълно до средата на следващата година.
Анализаторите са на мнение, че минутите на Фед по-скоро са инжектирали несигурност, отколкото яснота на пазарите. В късния следобед Бернанке даде конференция, но не направи пряка препратка към текущата парична политика в речта си.
Доларовият индекс, който измерва силата на американската валута спрямо кошница от шест други основни валути, загуби над 1% от стойността си до 84,00 пункта, отдалечавайки се по този начин от тригодишния връх на 84,753, достигнат във вторник.
Някои анализатори са на мнение, че въпреки слабостта си, американският долар изглежда готов да възобнови възходящия тренд, поради разликата в нагласите за паричната политика на Фед и останалите централни банки.
Те заявиха още, че дискусиите относно Фед са фокусирани конкретно върху момента, в който ще започне намаляването на стимулите, докато централните банки в еврозоната, Великобритания и Япония остават склонни към допълнително облекчаване.GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..