Изследване на икономистите от Чикагската и Нюйоркската банка на Фед показва, че лихвените проценти, инструменти на паричната политика на Федералната резервна банка имат много по-силно влияние върху икономиката отколкото програмите за трилиони долари по изкупуване на активи. Икономиката и финансовата система на САЩ се възстановяват много повече благодарение на ниските лихви на Централната банка отколкото от политиката й по вливане на ликвидност във финансовата система на страната.
Изводът от изследването на икономистите на Централната банка, е че сигналите за промяна в лихвените проценти, с цел овладяване на инфлацията например, ще имат много по-силно влияние върху пазарите и икономиката, отколкото прекратяването на т.нар. "количествени улеснения" (QE).
В момента основният лихвен процент на Федералната резервна система е с нулева стойност, като това е и най-ниската стойност, при която банките заемат пари от Централната банка в исторически план.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..