Еврото върна под 1,33 долара след слабите индустриални данни от еврозоната

Снимка: Архив

Единната европейска валута парира част от вчерашното добро възходящо движение на валутния пазар след оповестените разочароващи данни за индустриалното производство в еврозоната. Солидният спад на производството през юли с 1,5% до най-ниските нива от три години насам сякаш поставят под въпрос икономическото възстановяване на еврозоната, което стартира с оповестения през второто тримесечие край на 18-месечната рецесия в региона.

Еврото върна от снощния двумесечен връх от 1,3325 долара към 1,3282 долара и падна към 131,90 йени, след като по-рано през седмицата успя да отбележи 4-месечен връх около 133,37 йени. Единната валута се намира под натиск от продажби и спрямо швейцарския франк, падайки към двудневно дъно около 1,2364 франка и опита нов спад под 0,8400 британски лири.

Негативно влияние върху еврото оказват и резултатите от днешния аукцион за емитиране на нови средносрочни и дългосрочни италиански облигации, като опасенията за предстояща политическа криза в Италия доведоха до скок на лихвите на четвъртата най-задлъжняла страна в света.

Настоящото понижение на еврото спрямо долара обаче изглежда ограничено от текущата слабост и на щатската валута. Снощи доларът падна до двуседмично дъно спрямо останалите основни валути в резултат на подновеното понижение на доходността на американските държавни облигации. Рязкото отслабване на заплахата за предстояща военна офанзива срещу Сирия върна като основен акцент на финансовите пазари въпросите около предстоящото през следващата седмица заседание на Федералния резерв на САЩ. Въпреки че инвеститорите все още очакват Фед да стартира с понижение на програмата за парични стимули на заседанието на 17-и и 18-и септември, слабите данни за американския пазар през август от миналия петък и серията по-слаби жилищни данни в последно време предполагат, че подобно намаляване на оборотите на "федералната печатница за долари" може да бъде в относително символичен размер. Последните проучвания показват, че се очаква Фед да намали с 10 млрд. долара своите покупки на американски ценни книжа за 85 млрд. долара на месец при предишните прогнози за понижение с около 15 млрд. долара. Същевременно се очаква Фед да продължи да подчертава, че ще запази настоящата политика на рекордно ниски почти нулеви лихви (запазване на федералната фондова лихва в диапазона 0,00%-0,25%).

Тези прогнози за изхода от ключовото заседание на Резерва и вчерашния успешен аукцион за пласиране на нови 10-годишните американски облигации за цели 21 млрд. долара доведе до ново понижение на доходността на американските държавни облигации и до спад на долара на валутния пазар. Днес лихвата на 10-годишните американски книжа продължава да се понижава до 2,88%, след като в края на миналата седмица (точно преди разочароващи данни за американския пазара на труда) тя удари двугодишен връх към 3,01%.

Това запазва натиска върху долара спрямо останалите основни валути, като той се понижи към 99,19 йени (най-ниско негово ниво за настоящата седмица) и падна към седмично дъно около 0,9284 швейцарски франка. По същото време британската лира консолидира около 1,5800 долара, след като по-рано днес паундът достигна нов 7-месечен връх около 1,5831 долара.

Продължаващото общо закриване на "дълги" доларови позиции на фона на повишаващия се риск-апетит на глобалните финансови пазари в резултат на надеждите за мирно разрешаване на сирийската криза и нарастващото мнение, че Фед може само "символично" да понижи паричните стимули през следващата седмица, би трябвало да ограничат текущото понижение в евро/долар. Според някои "ветерани" на валутния пазар, инвеститорите вече са "отработили" слабо понижение на размера на програмата за парични стимули на Фед и това ще продължи да държи под натиск "зелените" пари - поне в краткосрочен план.

Днес добри оферти "купува" за еврото има около 1,3290/75 (опции с падеж от 17:00 ч. в 1,3290 и в 1,3275; 21-дневна пълзяща-средна и бивш връх на еврото от 9-и август към 1,3281 долара). Следващ интерес за покупки на евро се очаква към 1,3250/30 долара (около бившите негови дъна от 10-ии и от 11-ти септември към 1,3243/30 и 100-часова пълзяща-средна). Само спад на еврото под тези нива на подкрепа може да доведе до негово низходящо движение към следващата важна зона около 1,3210/00 (опции с падеж от 17:00 ч. в 1,3200 нивото; 200-часова пълзяща-средна; 55-дневна пълзяща-средна).

Оферти "продава" за еврото има към 1,3320/30 долара (около снощния двуседмичен връх от 1,3325 долара и 61,8%-на корекция на спада на еврото от върха от 20-ти август около 1,3453 до дъното от 6-и септември около 1,3104) и след това към следващата важна техническа зона на съпротива около 1,3340/60 долара (бивш връх на еврото от 29-и август около 1,3343 долара и 200-седмична пълзяща-средна към 1,3355/60 долара). Само поскъпване на единната валута над тези важни нива може да задълбочи нейното възходящо движение обратно към 6-месечния връх от 20-ти август около 1,3453 долара.

Днес вниманието на финансовите пазари ще се насочи към важните данни от САЩ за седмичните молби за социални помощи при безработица и за цените на внос и износ през август (от 15:30 ч.). Най-важните американски икономически показатели през настоящата седмица ще бъдат обявени утре - данните за продажбите на дребно и за производствените цени през август и предварителното проучване на Университета в Мичиган за потребителското доверие в САЩ през септември.

Графика на евро/долар (на дневна база)

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически анализ GBP/USD за 30.09.2016

GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...

публикувано на 30.09.16 в 08:30

Доларът се стабилизира след добри икономически данни

-   Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите -   Акциите от финансовия сектор под напрежение -   Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад -   Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..

публикувано на 30.09.16 в 08:12

Доларът пада, но този път и йената го последва

-   Петролът се изстреля нагоре -   Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари -   Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..

публикувано на 29.09.16 в 08:24

Рали на долара след дебата Клинтън - Тръмп

- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..

публикувано на 28.09.16 в 08:06

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25