Доларът се търгува под натиск след оттегляне на Съмърс от битката за Фед и преди важното заседание на Резерва

Снимка: Архив

В началото на днешната търговия американският долар падна до 4-седмично дъно спрямо останалите основни валути в резултат на новината за изненадващо оттегляне на Лорънс Съмърс от надпреварата за шефското място на Федералния резерв.

До преди дни Съмърс се считаше за основен претендент за поста на Бернанке след края на неговия управленски мандат през януари 2014-а и имаше опасения, че бившият финансов министър от ерата на Клинтън може да провежда по-агресивна политика на намаляване на паричните стимули. Отказът на Съмърс предполага, че настоящият вицепрезидент на Фед Джанет Йелън вероятно ще бъде следващият президент на най-влиятелната Централната банка в света. Финансовите пазари очакват, че първата жена-управител на Фед ще продължи да провежда настоящата по-предпазлива политика на Бен Бернанке.

От друга страна, поредна серия по-слаби американски икономически данни от петък (за продажбите на дребно през август и потребителското доверите в началото на септември) сякаш бетонираха очакванията на финансовите пазари, че на заседанието през настоящата седмица (на 17-и и 18-и септември) Федералният резерв би прибягнал (ако изобщо се реши на този ход?) до много умерено понижение на месечните покупки на американски ценни за 85 млрд. долара. Прогнозите са за намаляването на програмата за "количествени улеснения" с едва 10 млрд. долара на месец и то само при покупките на държавни облигации. Настоящата програма за парични стимули обхваща месечни покупки на американски ценни книжа за 45 млрд. долара и покупки на ипотечно-гарантирани книжа за 40 млрд. долара. Едно такова "предпазливо" решение на Фед в сряда изглежда отдавна "отработено" от инвеститорите и не е изключено да доведе до нови продажби на долари в краткосрочен план на принципа: "Купувай (долари) при слухове (преди решението на Фед), продавай (долари) при факти", както и до задълбочаване на възходящото рали на пазарите на акции.

Оттеглянето на Съмърс от битката за шефското място на Фед доведе до рязко понижение на доходността на американските дългови книжа, като лихвата на 10-годишните облигации падна към едномесечно дъно от 2,80% спрямо петъчното ниво на затваряне към 2,89%.

Това оказа допълнителен натиск върху долара на валутния пазар в самото начало на днешната търговия, като неговият спад беше подсилен от доста тънката и неликвидна търговия в Нова Зеландия и Австралия на фона на днешния официален почивен ден за финансовите пазари в Япония.

Американската валута загуби позиции и поради днешното силно повишение на риск-апетита на фондовите борси след новината за постигнатото през уикенда споразумение между САЩ и Русия за проекторамката за унищожаване на химическия арсенал на Сирия, с което се избягва опасността от американска военна интервенция срещу режима на Асад.

Всички това доведе до рязко поскъпване на еврото към близо триседмичен връх около 1,3383 долара, до ръст на британската лира към 8-месечен връх около 1,5958 долара и ново поскъпване на т.нар. "рисково-търгувани" валути, като австралийският долар поскъпна до тримесечен връх към 0,9394 щатски долара, а новозеландската валута до 4-месечен връх към 0,8230 щатски долара.

Американската валута падна за кратко и до двуседмично дъно около 98,45 йени, преди солидният днешен риск-апетит да ограничи поскъпването на японската валута.

След като новината за отказа на Съмърс от надпреварата за Фед беше прекомерно "експлоатирана" от участниците на валутния пазар, последва известно стабилизиране на американския долар. Еврото върна към 1,3339 долара след изявлението на шефа на ЕЦБ Драги, в което той потвърди, че Централната банка ще запази основната лихва в настоящото или в по-ниско ниво за продължителен период. Това негово потвърждение за бъдещите насоки на лихвената политика на ЕЦБ доведе до понижение на лихвите на немските държавни облигации и до разширяване на лихвения спред между тях и американските 10-годишни книжа към 110 базисни пункта (1,1% в полза на американските лихви), въпреки днешното понижение на доходността на американските облигации. По същото време има повишение на лихвите на европейските периферни държавни облигации, като доходността на 10-годишните португалски книжа скочи към 7,3% - обратното над "опасното" ниво от 7%. Данните за понижение на инфлацията в еврозоната през август и за рязкото забавяне на растежа на заплащането на труда в региона през второто тримесечие, също помогнаха за ограничаване на новото днешно повишение в евро/долар.

Сега близки оферти "купува" за еврото има около 1,3350/40 долара (опции с падеж от 17:00 ч. в 1,3345; важна 200-седмина пълзяща-средна и европейско часово дъно) преди по-важната подкрепа и оферти "купува" около 1,3325/00 долара (падежи на опции от 17:00 ч. в 1,3325 и в 1,3300 долара; важна бивша серия върхове за еврото от 11-ти, 12-ти и 13-ти септември към 1,3322/25). Само връщане на еврото под 1,3300/1,3290 (където лежат 100-часова пълзяща-средна и 21-дневна пълзяща-средна) може да отмени новото поскъпване на единната европейска валута и тя да се окаже под натиск обратно към важната област на подкрепа от предишната седмица около 1,3255/40 (следобедни падежи на опции в 1,3250 и в 1,3240; важните дъна от 11-ти и 13-ти септември към 1,3254/43; 200-часова пълзяща-средна към 1,3240).

Оферти "продава" за еврото се разполагат към 1,3380/1,3400 долара (около сутрешния връх към 1,3383 и бивши върхове от 27-и и 28-и август около 1,3398/99), като само пробив над тях ще задълбочи неговото възходящо движение обратно към важния връх от 20-ти август около 1,3453 долара.

Вниманието на финансовите пазари се насочва към днешната серия икономически данни от САЩ - за промишлената активност през септември в региона на Ню Йорк (от 15:30 ч.) и към данните за индустриалното производство през август (от 16:15 ч.).

Графика на евро/долара (на дневна база)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически анализ GBP/USD за 30.09.2016

GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...

публикувано на 30.09.16 в 08:30

Доларът се стабилизира след добри икономически данни

-   Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите -   Акциите от финансовия сектор под напрежение -   Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад -   Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..

публикувано на 30.09.16 в 08:12

Доларът пада, но този път и йената го последва

-   Петролът се изстреля нагоре -   Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари -   Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..

публикувано на 29.09.16 в 08:24

Рали на долара след дебата Клинтън - Тръмп

- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..

публикувано на 28.09.16 в 08:06

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25