Фючърсите на петрола бележат рязък спад през днешната търговия, след като Международната енергийна агенция (IEA) прогнозира силен ръст в предлагането на "черното злато" през следващата година.
В последния месечен доклад IEA повиши своите прогнози за потреблението на петрол в глобален план, което обаче ще бъде задоволено от по-голямо предлагане. Агенцията вижда повишение на търсенето на "черното злато" с 1 млн. барела на ден през настоящата година спрямо предишна прогноза за повишение с 900 хил. барела на ден, като за 2014-а година очаква ново повишение на търсенето с 1,1 млн. барела.
По същото време обаче Международната енергийна агенция прогнозира повишение на добива на петрола от страните извън ОПЕК с 360 хил. барела до 1,7 млн. барела на ден, което да покрие петролния недостиг от ОПЕК. Това ще представлява най-рязкото повишение на добива на петрол извън ОПЕК на годишна база от 70-е години на миналия век. С оглед кризата в Близкия изток, през миналия месец Организацията на страните-износителки на петрол (ОПЕК) добиваше едва 645 хил. барела на ден - най-слаб добив от октомври 2011-а година.
Докладът на IEA даде повод за прибиране на печалби след вчерашното рязко поскъпване на "черното злато" (в резултат на общия риск-апетит на капиталовите пазари), като декемврийските фючърси на американския лек суров петрол се понижават с 1,24% към 101,73 долара за барел, парирайки поскъпването от 1,4% в четвъртък.
Ноемврийските фючърси на петрола тип брент реагират с по-предпазливо понижение от 0,23% към 111,55 долара за барел.
Важната област на подкрепа за цените на американския лек суров петрол лежи около дъната от предните два дни на търговия 100,61/100,53 долара за барел и само евентуален спад под тези нива може да поднови низходящото движение на "черното злато" към 8-седмичното дъно от 30-и септември около 99,88 долара за барел. Близка зона на съпротива преди фючърсите на лекия суров петрол лежи към 102,87/103,00 (върхове от 9-и и 10-и октомври) преди триседмичен връх от вторник (8-и октомври) около 103,30 долара за барел.
Графика на декемврийските фючърси на американския лек суров петрол (долара за барел)
Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..