Закриването на "къси" доларови позиции след подновените надежди за скорошно споразумение във Вашингтон по важните въпроси за бюджета и тавана на дълга на САЩ дават "глътка въздух" на щатската валута през днешната европейска търговия.
Повод за този оптимизъм бяха снощните разговори между лидерите на Сената - Хари Рийд (демократ) и Мич Макконъл (републиканец) и предложения от тях временен финансов пакет, според който ще бъде възстановена дейността на федералното правителство до средата на януари 2014-а година и ще бъде повишен тавана на държавния дълг в САЩ до средата на февруари следващата година. Тази евентуална три-четиримесечна отсрочка доведе до солиден риск-апетит на глобалните фондови пазари (възходящо движение на акциите на Уолстрийт, в Азия и в Европа) и до частично стабилизиране на долара на валутните пазари. Но текущото поскъпване на долара изглежда ограничено, тъй като продължаващият за трета седмица блокаж на работата на федералното правителство ще се отрази негативно върху икономическия растеж на САЩ и ще отложи най-вероятно за следващата година решението на Федералния резерв за понижение на паричните стимули.
"Зелените" пари бележат най-солидно поскъпване спрямо двете основни "валути-убежище", като доларът се повиши към двуседмичен връх от 98,71 йени и до едномесечен връх около 0,9168 швейцарски франка. Закриване на част от отворените в последно време "къси" доларови позиции подкрепи американската валута и спрямо еврото и британската лира, въпреки днешното добро Zew бизнес проучване в Германия и по-високата инфлация във Великобритания.
Еврото не успя да намери подкрепа от изненадващото повишение на индекса на икономическите очаквания на Zew института в Германия до 3 и 1/2-годишен връх през октомври, тъй като валутните спекуланти вероятно предпочетоха да акцентират върху понижението на индекса, измерващ текущите икономически и бизнес условия. Единната европейска валута проби под нейното вчерашно дъно около 1,3544 долара, като под 1,3540 нивото бяха прицелени стопове на "дълги" позиции и това доведе до спад на еврото към петдневно дъно около 1,3498 долара. Сега оферти "купува" за еврото има към 1,3500/1,3485 (около неговите бивши дъна от 9-и и 10-и октомври към 1,3487/85), като само негово понижение под 1,3475 (опции с падеж от 17:00 ч.) може да доведе на прицел важната зона на подкрепа около 1,3460/50 (важно дъно от 25-и септември към 1,3461; бивш връх от 20-и август към 1,3452). Само спад на еврото под 1,3450 долара ще постави под въпрос неговото възходящо движение.
Близка зона на съпротива и оферти "продава" за единната европейска валута има разположени около 1,3540/50 (вчерашно бивше дъно към 1,3544; 100-часова пълзяща-средна и опции с падеж от 17:00 ч. в 1,3550) и следващите оферти към 1,3560/75 (200-часова пълзяща-средна; сутрешен връх към 1,3571 и следобеден падеж на опции в 1,3575). Само пробив над тези нива ще поднови възходящо движение на единната валута към 1,3595/1,3610 (вчерашен връх към 1,3598; бивши върхове от 8-и и 9-и октомври към 1,3605/08 и опции с падеж от 17:00 ч. в 1,3600 нивото) с поглед към важния 8-месечен връх от 3-ти октовмри около 1,3646 долара.
Графика на евро/долар (на дневна база)
Доларът поскъпва и спрямо британската валута, въпреки днешните по-високи от очакваните данни за инфлацията на Острова. Паундът отскочи за кратко до 1,6008 долара като първа реакция на данните за инфлация от 2,7% през септември, но неговият отскок се ограничи под вчерашния връх около 1,6017 долара, след което последва рязко понижение до 1,5938 с поглед към серията важни дъна около 1,5922/12 (дъна от 9-и, 10-и и 11-и октомври).
До края на днешната търговия основният акцент на финансовите пазари отново ще бъде поставен върху новините около политическите преговори във Вашингтон, като известен интерес може да представлява и редовната среща на ЕКОФИН - финансовите министри от Европейския съюз. От САЩ ще се очаква проучването за промишлената активност в региона на Ню Йорк през октомври (от 15:30 ч.) и изказването на президента на Фед на Ню Йорк Дъдли (от 17:00 ч.). Коментарите на Дъдли ще се следят внимателно с оглед неговите близки позиции с бъдещия шеф на Централната банка Джанет Йелън по паричната и лихвената политика.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..