Единната европейска валута остава под солиден общ натиск от продажби в края на седмицата, след като вчерашната серия слаби икономически данни от еврозоната и най-вече шокиращият спад на инфлацията през октомври до 4-годишно дъно доведоха до спекулации, че ЕЦБ ще се наложи да понижи лихвите на ноемврийското си заседание през следващата седмица или на заседанието през декември.
През последните месеци участниците на валутните пазари купуваха активно европейската валута на фона на добрите сигнали за измъкване на еврозоната от продължилата 18-месеца рецесия и очакванията, че ЕЦБ няма да прибегне до нови стимулиращи мерки в обозримото бъдеще и ще запази основната репо лихва в 0,5% до края на 2015-а година. Но вчерашната лавина от слабите икономически показатели - за продажбите на дребно и за потребителското доверие в Германия, за потребителските разходи във Франция, рекордните нива на безработица в еврозоната и Италия през септември и най-вече изненадващият силен спад на инфлацията в региона през октомври до 4-годишно дъно от едва 0,7% предизвикаха рязък обрат в досегашната позитивна настройка на инвеститорите.
Тези доста слаби данни доведоха до опасения за реален риск от дефлация при слаб икономически растеж в еврозоната (риск от т.нар. "стагфлация" или "дезинфлация") и накараха редица анализатори на водещи финансови институции и банки да започнат да прогнозират, че ЕЦБ може да намали основната репо лихва с 25 базисни пункта до ново рекордно дъно от 0,25% до края на годината (дори още на заседанието през следващата седмица?) и/или да обмисли други мерки, целящи отслабване на нейната парична и лихвена политика.
Това провокира масирано ликвидиране на изгражданите в последно време "дълги" позиции в евро спрямо останалите основни валути и по-специално спрямо долара, което срина единната валута за пет последователни дни на търговия от двегодишния връх около 1,3833 долара от 25-и октомври към днешното двуседмично дъно около 1,3479. Така еврото е на път да приключи седмицата с обезценка от над 2% спрямо щатската валута, което би представлявало най-солидната седмична загуба за единната валута от началото на юли 2012-а година.
Днес еврото задълбочи своя спад и спрямо останалите основни валути, отчитайки понижение до двуседмично дъно от 0,8444 британски лири, въпреки че днешният малко по-слаб PMI индекс за промишлената активност във Великобритания през октомври ограничи това ново негово низходящо движение. По-рано през деня то отбеляза и едноседмично дъно от 1,2297 швейцарски франка и падна до триседмично дъно от 132,60 йени, преди да компенсира част от тези свои загуби на фона на предпазливия риск-апетит и слабо повишение на фондовите индекси на Уолстрийт.
В същото време продължава рязката промяна в настройката на финансовите пазари относно бъдещата парична политика на Федералния резерв. Относително позитивната оценка на Фед за икономическата картина в САЩ след края на заседанието на Централната банка в сряда и вчерашният шокиращо силен ръст на промишлената експанзия в региона на Чикаго през октомври, доведе до преоценка на досегашните очаквания за запазване на агресивните парични стимули поне до пролетта на 2014-а година (до заседанията на Фед през март или през април?). Наложи се анализатори, икономисти и търговци на финансовите пазари отново да започнат да оценяват риска от първо понижение на паричните стимули на Фед през декември или в началото на следващата година. Тази рязка промяна в очакванията за политиката на Фед доведе до общо закриване на "къси" доларови позиции, след като през миналата седмица доларът удари 9-месечно дъно спрямо останалите основни валути.
Днешният изненадващ ръст на ISM индекса на промишлената активност в САЩ през октомври до двегодишен връх подсили тези нови прогнози за политиката на Фед в близките месеци, въпреки че по същото време PMI индексът на агенция Markit, измерващ активността в промишления сектор, се понижи до едногодишно дъно, но това влошаване беше по-умерено спрямо предварителното проучване. Силният ISM индекс е знак, че промишленият сектор на САЩ изглежда не беше засегнат толкова силно от 16-дневното принудително спиране на дейността на федералното правителство, каквито бяха повечето опасения на финансовите пазари само допреди няколко дни.
Данните подкрепиха и доходността на американските държавни облигации, като лихвата на 10-годишните книжа скочи към двуседмичен връх от 2,61% от днешното дъно около 2,55% и след като в сряда (преди края на заседанието на Фед) падна до тримесечно дъно около 2,473% (най-ниско ниво от юли насам).
Доларът задълбочи възходящото си движение на валутния пазар след силното ISM промишлено проучване, като поскъпна към двуседмични върхове около 98,95 йени и около 0,9138 франка. В същото време британската лира падна до двуседмично дъно от 1,5920 долара с поглед към нейното важно бивше дъно от 16-и октомври около 1,5892 нивото. Австралийският долар се понижи към триседмично дъно около 0,9421 американски долара, а новозеландската валута е отново под натиск към нейното 4-седмично дъно от сряда около 0,8191 долара.
Еврото падна към двуседмично дъно от 1,3479 долара и ще тества нейната ключова област на подкрепа около 1,3475/50 (важни дъна от 25-и септември и от 16-и октомври около 1,3473/61; важен бивш връх от 20-и август около 1,3452; 55-дневна пълзяща-средна). Само пробив и под нея ще постави под въпрос цялото поскъпване на еврото от неговото дъно около 1,2755 от 9-и юли до двугодишния връх към 1,3833 от 25-и октомври.
Само отскок на единната валута над близката зона на съпротива и оферти "продава" около 1,3540/50 (около опции с падеж в понеделник в 1,3550) може да отслаби силното низходящо движение на еврото и то да опита възходяща корекция към следващ важна област на съпротива и оферти "продава" около 1,3575/1,3600 (вчерашно бивше дъно към 1,3575 и днешен сутрешен връх към 1,3590; опции с падеж в понеделник в 1,3600).
Графика на евро/долар (на дневна база)
През следващата седмица основният акцент на участниците на финансовите пазари ще се постави върху заседанието на ЕЦБ в четвъртък (7-и ноември). След шокиращия спад на инфлацията в еврозоната до 4-годишно дъно и сигналите за забавяне на икономическото възстановяване в региона, което стартира след края на 18-месечната рецесия през второто тримесечие, редица анализатори от водещи търговски банки предполагат, че ЕЦБ може да понижи основната репо лихва с 25 базисни пункта до рекордно дъно от 0,25%. На този етап вероятността това да стане факт още през следващата седмица се оценява на около 30%-40%. По-вероятно е да има подобно решение или друга мярка на отслабване на паричната политика на последното за годината заседание на ЕЦБ през декември, тъй като тогава тя ще оповести и новите икономически и инфлационни прогнози за 2014-а и 2015-а година. Но най-вероятно напрежението върху еврото ще се запази преди заседанието на банката следващия четвъртък, тъй като шефът на ЕЦБ Драги неминуемо ще коментира въпросите за риска от дефлация в региона и за колебливото икономическо възстановяване на еврозоната от 18-месечната рецесия.
В началото на следващата седмица (понеделник) ще бъдат оповестени важните PMI проучвания за промишлената активност през октомври в еврозоната и в отделните страни-членки. Трябва да се има предвид, че предварителните данни от PMI проучването на Markit за Германия, Франция и цялата еврозона не бяха много "розови". През следващата седмица ще бъдат оповестени и индексите за активността в сектора на услугите в еврозоната и в САЩ през педишния месец, преди ключовите официални данни за американския пазар на труда и ниво на безработица през октомври, които ще бъдат оповестени в петък (8-и ноември).
Всички това предполага, че и следващата работна седмица допълнително ще изнерви и ще държи нащрек участниците на глобалните капиталови пазари.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..