Доларът поскъпна на валутния пазар след изненадващото подобрение на активността в сектора на услугите на САЩ през октомври и солидния ръст на компонентата на работната заетост в този важен за американската икономика сектор. Днешното силно ISM проучване за сектора на услугите, в комбинация с изненадващия ръст на ISM промишления индекс до двегодишен връх са сигнал за подобряване на американската икономика, въпреки принудителния 16-дневен блокаж на работата на федералното правителство през първата половина на октомври.
Тези силни проучвания са в подкрепа на подновените в последните дни предпазливи очаквания, че Фед може да започне да намалява размера на паричните стимули още на заседанието през декември или на първото заседание за 2014-а година през месец януари.
Доларът реагира на добрите данни с ново повишение на валутния пазар, като има повишение и на доходността на американските държавни облигации, докато фондовият пазар на Уолстрийт задълбочи днешното си низходящо движение.
Доларът поскъпна до часови върхове за деня към 98,58 йени и към 0,9148 швейцарски франка. Еврото падна към 1,3448 долара - около важното вчерашно 7-седмично дъно (от 1,3442 долара) и добри оферти "купува" към 1,3450/40 долара, а британската лира върна от сутрешния връх около 1,6062 долара към 1,6018 нивото.
Доходността на 10-годишните американски облигации скочи към връх за деня от 2,664% спрямо сутрешното дъно от 2,60%, достигайки най-високо ниво от 17-и октомври.
Подновените опасения, че Фед може да започне да намалява паричните стимули още през следващия месец доведе до спад на акциите на Уолстрийт, като индексът DJIA се понижава с 0,57%, индексът S&P500 с 0,54%, а технологичният индекс Nasdaq с 0,47%.
И докато щатската валута са радва на изненадващо добрите икономически данни от САЩ и на подновените страхове за по-скорошно начало на "изходната стратегия" на Фед от агресивната програма за парични стимули, еврото остава под натиск от продажби на фона на спекулациите, че ЕЦБ ще се наложи да предприеме спешни мерки за ново отслабване на настоящата лихвена и парична политика или на заседанието в четвъртък, или (по-вероятно) на заседанието на банката в началото на декември.
Повод за тези спекулации в последно време даде изненадващият спад на инфлацията в еврозоната през октомври до едва 0,7% на годишна база - много под "инфлационния прицел" на ЕЦБ от 2,0% на фона на поредните рекордни върхове на безработицата в региона. Днешният спад на производствените цени през септември до най-ниските нива от януари 2010-а година и новите есенни прогнози на Европейската комисия за липса на инфлационен натиск в еврозоната през тази и през следващите две години сякаш подкрепят опасенията за риск от дефлация в региона. В същото време ЕК леко понижи и своите прогнози за икономическия растеж в еврозоната и завиши очакванията за нивото на безработица през 2014-а година. Изненадващо силният ръст на безработицата в Испания през октомври (след края на силния туристически сезон) също допринесе за новите продажби на единната европейска валута.
Негативно влияние върху еврото оказаха и опасенията на италианския финансов министър Сакомани от прекомерно "скъпата" валута и неговите очаквания, че ЕЦБ може и да понижи лихвите в еврозоната до края на годината.
Еврото падна към 4-седмично дъно от 132,37 йени и към двуседмично дъно от 1,2289 швейцарски франка. В същото време то падна рязко и до 5-седмично дъно от 0,8390 британски лири, след като паундът намери подкрепа от изненадващия скок на активността в промишления сектор на Великобритания през октомври до рекордни върхове.
Комбинацията от добри американски икономически показатели и слаби данни и икономически прогнози за еврозоната, както и рязката промяна в очакванията за паричните и лихвени политики на ЕЦБ и ФЕД в близките месеци, доведе до нов опит за спад на еврото спрямо долара. Единната европейска валута се понижи до 1,3448 долара, но на този етап продължава да намира интерес за покупки към важната област около 1,3450/50 долара (пореден падеж на опции и утре следобед в 1,3450 нивото; вчерашно 7-седмично дъно към 1,3442; долен край на целия възходящ канал за еврото от неговото важно дъно от 9-и юли към 1,2755). Говори се, че към тези нива има интерес за корпоративни покупки на единната европейска валута, както и от страна на азиатски централни банки. Стопове на "дълги" позиции в евро има под 1,3440 долара, като евентуално тяхно прицелване ще задълбочи неговото низходящо движение към важна техническа зона на подкрепа около 1,3421/00 (важни бивши върхове към 1,3416/17 от 18-и и 19-и юни и 38,2%-на корекция на последното силно поскъпване на еврото от 1,2755 дъното от юли до двегодишния връх от 25-и октомври около 1,3833; следваща важна опционна бариера в 1,3400 нивото). Само спад на единната валута през настоящата седмица под 1,3450/40 и под 1,3421/00 долара ще доведе на прицел 1,3340/24 (важна 100-дневна пълзяща-средна към 1,3340/35; бивше дъно от 17-и септември към 1,3324) и дори 1,3295/94 (50%-на корекция на поскъпването на еврото от 1,2755 дъното до 1,3833 върха).
Сега близки оферти "продава" за еврото се разполагат към 1,3470/80 (бивши оферти "купува" от по-рано през деня и 55-дневна пълзяща-средна) преди по-важните оферти, разположение към 1,3500/25 (опции с падеж утре следобед в 1,3500 нивото; върхове за еврото от вчера и днес към 1,3523/25). Само ясен пробив на единната валута над 1,3500/25 долара може да даде сигнал за по-дълбока нейна възходяща корекция към важната зона на съпротива около 1,3570/1,3600 (бивше дъно от 31-ви октомври към 1,3575 и бивш връх от 1-ви ноември около 1,3590; утрешен падежи на опции 1,3600; 100-часова пълзяща-средна). Но само поскъпване на единната валута над нея ще постави под въпрос солидното низходящо движение на еврото в сила от двегодишния връх около 1,3833 долара от 25-и октомври.
Въпреки поредния спад в евро/долар, това ново низходящо движение изглежда ограничено, тъй като инвеститорите са в очакване на важното заседание на ЕЦБ (в четвъртък) и ключовите данни за пазара на труда и нивото на безработица в САЩ през октомври (в петък). Преди тези важни събития и данни, инвеститорите ще насочат внимание към утрешната серия значими икономически показатели от еврозоната - PMI индексите за активността в сектора на услугите през октомври, продажбите на дребно в региона през септември и новите промишлени поръчки в Германия в началото на есента. В сряда ще бъдат оповестени и данните за индустриалното и промишлено производство във Великобритания през септември.
Графика на евро/долар (на дневна база)
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..