Еврото опитва предпазлива възходяща корекция през днешната относително тънка и неликвидна търговия, след като в петък то успя да удържи двумесечно дъно от 1,3295 долара (ударено след изненадващото понижение на лихвите от ЕЦБ в четвъртък) въпреки много солидните данни за пазара на труда в САЩ през октомври.
Изненадващият ръст с 204 хил. на новоразкритите американски работни места през предходния месец подсилиха подновените в последно време опасения, че Фед ще започне в скоро време да понижава паричните стимули и това доведе до ново засилване на щатската валута в края на миналата седмица.
В същото време еврото пострада сериозно от изненадващото решение на ЕЦБ да понижи основната лихва до рекордно дъно от 0,25% в четвъртък в опит да се справи с проблема с опасно ниската инфлация в еврозоната. Но въпреки поредните доста силни икономически данни от САЩ, петъчният нов спад на единната валута се ограничи към 1,3317 долара (над 1,3295 дъното от 7-и ноември), след което последва частично прибиране на печалби от отворените нови "дълги" доларови позиции.
Оповестените в края на миналата седмица редовни седмични данни на Комисията по фючърсна търговия в САЩ (CFTC - Commodity Futures Trading Commission) за спекулативните валутни позиции показаха рязка ликвидация на "дълги" позиции в евро и отваряне на "дълги" доларови позиции. Нетните "дълги" спекулативни позиции в евро паднаха драматично с 54% в рамките на седмицата до 5-и ноември (до позиции за едва 5,6 млрд. долара), като по същото време бяха отворени "дълги" позиции в щатската валута (спрямо останалите основни валути) за пръв път от седмицата до 24-и септември в размер на 6,2 млрд. долара. Само в рамките на предните две седмици на търговия единната валута се срина с над 5 цента спрямо долара, като на този етап неговият спад се ограничи до 1,3295 долара - точно около 50%-на корекция на цялото последно силно поскъпване на еврото от дъното от юли около 1,2755 долара до двегодишния връх от края на октомври около 1,3833 долара.
От това дъно има предпазлив опит за отскок на евро/долар, както и известно повишение на еврото спрямо останалите основни валути при днешна тънка и неликвидна европейска търговия, като част от европейските пазари почиват за Деня на примирението - годишнината от края на Първата световна война. Днес е и официалният държавен празник в САЩ за Деня на ветерана, като американският дългов пазар ще остане затворен, но фондовият пазар на Уолстрийт ще функционира нормално.
Мотив за днешния плах опит за отскок на еврото оказа информацията на "Файнешъл Таймс" за сериозен разнобой относно паричната и лихвена политика на ЕЦБ между богатия европейски Север и бедния и намиращ се в криза европейски Юг. Сигналите за засилващо се разделение между немските представители в ЕЦБ и шефовете на Централните банки на Австрия и Холандия от една страна и останалите членове на банката предполагат, че на този етап е малко вероятно "Драги и компания" да предприемат нови агресивни стимулиращи мерки.
В същото време финансовите пазари отново започнаха да отработват възможността Фед на САЩ да започне в скоро време да намалява паричните стимули. Според последно проучване на агенция "Ройтерс" (проведено след петъчните силни данни за пазара на труда в САЩ) мнозинството т.нар. "първични дилър" (финансовите институции, търгуващи директно с Фед на паричния пазар) вече очакват Фед да намали програмата за "количествени улеснения" преди март 2014-а година - само две седмици след техните прогнози това да стане факт през март или през април следващата година. Седем от запитаните 16 "първични дилъри" все още очакват Фед да намали паричните стимули през март, но вече шестима залагат подобна мярка през януари и един - още през следващия месец. Въпреки тази "смяна на платната" през настоящата седмица инвеститорите ще насочат внимание към важните показания на спряганата за бъдещ шеф на Фед Джанет Йелън пред банковата комисия на Сената (на 14-и ноември). През следващите няколко дни ще говорят и други видни представители на Федералния резерв - в т.ч. настоящият шеф Бернанке, президентите на Фед на Минеаполис Кочерлакота, на Атланта Локхарт и на Далас Фишер. Тази поредица от предстоящи изказвания на представителите на Фед може да ограничи поскъпването на долара на валутния пазар.
Другият важен акцент през седмицата ще се постави върху предстоящите важни данни за БВП на Германия и на еврозоната през третото тримесечие на годината и към окончателните данни за инфлацията (индекса на потребителските цени CPI) в региона през октомври. Именно предварителните данни за рязко забавяне на инфлацията до 4-годишно дъно от 0,7% през предишния месец принуди ЕЦБ да понижи основната репо лихва до рекордно дъно от 0,25% и беше в основата на рязката обезценка на единната европейска валута.
Предпазливостта на инвеститорите в началото на седмицата помогна за отскок на еврото към 1,3406 долара и към 132,89 йени. Единната европейска валута се повиши и към 0,8385 британски лири на фона на общия натиск от продажби на паунда отчасти като реакция на новината, че голямата британска компания Shire се е съгласила да закупи американската фармацевтична фирма ViroPhama за 4,2 млрд. долара (около 2,6 млрд. паунда). Тази новина запазва и натиска от продажби на британската валута малко под 1,6000 долара, но над петъчното дъно около 1,5955.
Въпреки днешния отскок на еврото участниците на валутните пазари остават негативно настроени спрямо единната валута и позитивно настроени за щатския долар, като се очаква те да използват по-високите нива за нови продажби в евро/долар. Близки оферти "продава" за еврото има към 1,3400/10 долара преди важната зона на съпротива и по-солидни по размер оферти към 1,3435/50 долара (около петъчния връх към 1,3438; бивши дъна от 4-ти и 5-и ноември към 1,3442/48; 100-часова пълзяща-средна; опции с падеж от 17:00 ч. в 1,3440 и в 1,3450).
Следващ интерес за продажби на единната валута има към 1,3470/85 (следобеден падеж на опции в 1,3470; 55-дневна пълзяща-средна; важна бивша възходяща тренд линия на подкрепа за еврото в сила от 1,2755 дъното). Стопове на "къси" позиции в евро има разположени над 1,3420 и над 1,3450, но по-солидни стопове има чак над 1,3500 нивото (където също има падежи на опции от 17:00 ч.). Само евентуално тяхно прицелване ще доведе до по-дълбока възходяща корекция на еврото обратно към ключовата зона на съпротива около 1,3520/50 (200-часова пълзяща-средна към 1,3520; важни върхове от 6-и и 7-и ноември към 1,3548/29).
Близка подкрепа и оферти "купува" за еврото има около 1,3350/40 (сутрешно дъно и 100-дневна пълзяща-средна) и след това около 1,3320/15 (петъчно дъно около 1,3317) преди важната област на подкрепа и оферти "купува" около 1,3300/1,3295 (дъното от 7-и ноември и 50%-на корекция на 1,2755-1,3833 поскъпването на еврото; опции с падеж от 17:00 ч. в 1,3300). Стопове на "дълги" позиции има разположени под 1,3290 долара и само тяхно прицелване ще задълбочи спада на единната валута към 1,3254/15 (бивши дъна от 11-и и 13-и септември към 1,3224/54 и важна 200-дневна пълзяща средна около 1,3215/16).
Липсата на важни икономически данни и тънката и неликвидна търговия в част от Европа и САЩ предполагат, че днес еврото ще остане да консолидира между нивата на подкрепа около 1,3350/1,3295 и важната близка зона на съпротива към 1,3438/50 долара.
Графика на евро/долар (на дневна база)
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..