Паричните потоци в края на годината също помагат на еврото

Снимка: Архив
 

Доларът продължава да е слаб и страда от очакванията, че Федералния резерв няма да бърза да намали монетарните стимули. От друга страна, репатрирането в края на годината от европейски банки помага на еврото, както и условията на тънък пазар и прогнозите за банково споразумение в еврозоната.

Спадът на доходността по американските облигации притиска долара. Въпреки, че Фед е на път да намали стимулите си, това все още не се приема за предстоящо. Зелените пари са под натиск от средата на ноември, когато Джанет Йелен, предстоящия нов председател на Фед, потвърди мнението на инвеститорите, че ще преследва облекчена монетарна политика с цел да се подкрепи растежа на работните места. Миналата седмица излезе силен доклад за заетостта и това повиши спекулациите, че Фед може да намали покупките на облигации още следващата седмица, но въпреки това промяната се счита за по-вероятна в началото на следващата година. Привлекателността на щатската валута намаля и заради широко разпространеното мнение на пазарите, че в обозримото бъдеще Йелен ще държи лихвите на ниски нива дори и след намаление на стимулите.

Доларът не реагира на новината, че преговорите за бюджета в американския Конгрес са достигнали до 2-годишно споразумение с цел да се избегне затваряне на правителството на 15 януари. Сделката е положителна за долара, но дилърите не я изтъргуваха. Тя все пак трябва да мине през двете камари, както и не определя тавана на дълга, който трябва да бъде повишен по някое време следващата година.

По време на азиатската търговия евро/долар остана почти без промяна на 1.3760 след растеж вчера до 6-седмичен връх от 1.3795, което е много близо до 2-годишния връх от края на октомври на 1.3833. Кросът евро/йена е на 141.35 след покачване вчера до 142.19, което е най-висока стойност след октомври 2008 година. Единната валута отчита покачване от 3.4% срещу долара и 7.7% срещу йената след дъната през ноември, а подкрепа оказва репатрирането от европейски банки. Те са под натиск да заздравят капиталовата си база преди тримесечния преглед на ЕЦБ, който ще се базира на счетоводните баланси и ще бъде оповестен в края на 2013 година. Растеж на лихвите на европейските парични пазари даде допълнителна сила на еврото, след като миналата седмица ЕЦБ не даде никакъв сигнал за предстоящи нови облекчения. Някои дилъри споменават и надеждите за банков съюз, който да помогне на единната валута. Финансовите министри от ЕС са все по-близко до споразумение за план с цел формиране на нова агенция, която ще отговаря за закриването на фалиралите банки в еврозоната и разпределянето на разходите от това.

Другите европейски валути са също силни. Стерлингът е близо до 2-годишния връх срещу долара, който удари вчера след коментари от АЦБ и излезлите в началото на седмица високи цени на недвижимите имоти. Паундът днес е на 1.6430 при 2-годишен връх във вторник от 1.6468. Швейцарският франк е дори още по-силен заради сигналите, че дефлацията в Швейцария утихва, а икономиката нараства. Кросът евро/франк е на 1.2211, което е непосредствено над 7-месечното дъно на 1.2207 от вчера, когато долара падна до 2-годишно дъно срещу франка на 0.8850. Очакванията на пазарите са, че Швейцарската централна банка ще се придържа към ангажимента си да не допуска по-нисък курс от 1.20 в евро/франк по време на редовното си заседание в четвъртък.

Доларът падна дори и срещу йената и е на 102.72 след върха вчера на 103.40. Йената все пак остава под натиск заради очакванията, че ЯЦБ ще разшири покупките на активи през следващата година, за да постигне амбициозната си инфлационна цел.

Австралийският долар остава непривлекателен и слезе срещу американския си съименник на 0.9132. Валутата пострада от поредната вербална намеса на Австралийската централна банка, която иска по-нисък валутен курс, за да се подпомогне икономическия растеж.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически анализ GBP/USD за 30.09.2016

GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...

публикувано на 30.09.16 в 08:30

Доларът се стабилизира след добри икономически данни

-   Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите -   Акциите от финансовия сектор под напрежение -   Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад -   Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..

публикувано на 30.09.16 в 08:12

Доларът пада, но този път и йената го последва

-   Петролът се изстреля нагоре -   Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари -   Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..

публикувано на 29.09.16 в 08:24

Рали на долара след дебата Клинтън - Тръмп

- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..

публикувано на 28.09.16 в 08:06

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25