В началото на европейска търговия еврото направи пореден неуспешен опит да тества нивата към и над 1,3800 долара, като регистрира часови връх от 1,3782 долара. Единната европейска валута не реагира позитивно на изненадващо силния ръст на инвеститорския и бизнес оптимизъм в Германия през декември до 7-годишен връх, тъй като Zew проучването беше последвано от очаквано слаби данни за инфлацията в еврозоната.
Индексът на потребителските цени в региона се повиши с 0,9% на годишна база през ноември, отскачайки от 4-годишното дъно на инфлацията през октомври от едва 0,7%. В същото време Евростат оповести най-слабия от три години насам растеж на цената на работната сила и заплащането на труда в еврозоната през третото тримесечие на годината. Тези данни сякаш потвърждават, че инфлацията ще остане в много ниските нива и далеч под т.нар. "инфлационен таван" на ЕЦБ от 2% за продължителен период от време, което да принуди Централната банка на даден етап да предприеме нови мерки за справяне с този сериозен проблем.
Основна причина за поредното ограничаване на възходящото движение на еврото спрямо американския долар обаче остава предпазливостта на инвеститорите преди започващо днес двудневно заседание на Федералния резерв на САЩ. Въпреки, че мнозинството участници на финансовите пазари не очакват Фед да прибегне още утре до понижение на програмата за парични стимули, постъпващата серия силни икономически данни отвъд Океана през последните седмици потвърждават, че американската икономика започва да набира ускорение. Това може да принуди Фед да прибегне до по-скорошен старт на редуцирането на програмата за "количествени улеснения" - или още утре (много малко вероятно), или на заседанието през януари (по-вероятно), а не чак през март 2014-а година (каквито са все още основните прогнози на финансовите пазари).
Еврото обаче продължава да намира подкрепа от по-рязкото от прогнозите свиване на финансовия баланс на ЕЦБ. Петъчните данни, че европейските търговски банки планират да изплатят предсрочно до края на годината цели 22,65 млрд. евро от получените в края на 2011-а и началото на 2012-а година "евтини" кредити, отпуснати от ЕЦБ (по двете LTRO програми за дългосрочна ликвидност в банковата система), доведе до повишение на реалните лихви на европейския паричен пазар (повишение на т.нар. EONIA и Euribor). Това оказва подкрепа за еврото на фона на продължаващото повишение на и без това огромните финансови баланси на Фед и на Японската централна банка.
Продължават и спекулациите за репатриране на средства инвестирани зад граница от страна на европейски търговски банки. С оглед предстоящия през следващата година преглед на ЕЦБ за оценка на финансовите активи на системно значимите банки в еврозоната, редица търговски банки вероятно ще продължат да репатрират свои инвестиции зад граница, за да покажат по-добри финансови показатели. Според данни на Европейския банков регулатор (EBA) европейските банки са намалили техните активи зад граница с цели 817 млрд. евро за периода между декември 2011-а и юни 2013-а година, като тази тенденция вероятно продължава и в момента. Именно това се цитира като един от основните фактори за общото засилване на еврото спрямо останалите основни валути и по-специално спрямо долара, въпреки фундаменталните икономически различия от двете страни на Океана (все още крехкото и нестабилно икономическо възстановяване в еврозоната на фона на ускоряващия се икономически растеж в САЩ).
Евентуално раздвижване в евро/долар може да има след днешните данни от 15:30 ч. за инфлацията в САЩ през ноември. По-слаб от прогнозите индекс на потребителски цени (CPI) вероятно ще бетонира очакванията, че утре Фед няма да понижи паричните стимули и това може да даде повод за ново предпазливо поскъпване на единната европейска валута и понижение на долара до края на днешната търговия. Само изненадващо по-силна от прогнозите американска инфлация ще даде повод за малко по-сериозна низходяща корекция в евро/долар преди утрешния край на ключовото заседание на Федералния резерв.
В ранния следобед еврото се търгува малко над близката област на подкрепа и оферти "купува" около 1,3745/25 (около вчерашните негови дъна и важната възходяща 200-часова пълзяща-средна). Но само негово понижение под следващата подкрепа около 1,3710/00 (дъно от 13-ти декември към 1,3709 и падежи на опции от 17;00 ч. в 1,3700) ще прицели първо по-солидни стопове на "дълги" позиции и може да постави под въпрос поскъпването на единната европейска валута.
Добри оферти "продава" за еврото има към 1,3780/1,3810 (около върховете от вчера и по-рано днес към 1,3798/82; важен двумесечен връх от 11-ти декември и опции с падеж от 17:00 ч. в 1,3810). Само поскъпване на еврото над тях и най-вече ясен пробив над важния двугодишен връх от 25-и октомври около 1,3833 долара ще поднови цялото възходящо движение в сила от дъното от 7-и ноември около 1,3295 долара. В този случай единната европейска валута може да поскъпне към следваща опционна бариера в 1,3850 и дори към нови върхове за годината около 1,3900/10 (където е разположена основната дългосрочна падаща тренд линия на съпротива за еврото в сила от неговия исторически връх към 1,6040 долара от юли 2008-а година).
Графика на евро/долар (на дневна база)
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..