Търговията на валутните пазари е доста вяла и неликвидна преди края на заседанието на Федералния резерв довечера от 21:00 ч. Единствено британската лира се възползва от днешните много силни данни за пазара на труда и нивото на безработица на Острова, тъй като тези данни сякаш приближават допълнително времето, когато Английската централна банка ще започне да повишава британските лихви. След новината за спад на британската безработица през октомври до 4-годишно дъно от 7,4%, паундът се изстреля към седмичен връх около 1,6389 долара, отправяйки отново поглед към двегодишния връх от 10-и декември около 1,6465 долара.
Еврото падна рязко от вчерашния 6-седмичен връх от 0,8467 паунда към седмично дъно около 0,8388, тъй като за втори пореден ден инвеститорите не реагираха на доста силните бизнес проучвания в Германия за края на годината. Вчера индексът на бъдещите бизнес очаквания в Германия за следващите шест месеца, определян от германския институт Zew, се повиши много рязко до шестгодишен връх през декември, а по-рано днес немският Ifo институт отечете подобрение на бизнес климата в страната до 18-месечен връх. Въпреки че тези силни проучвания потвърждават убеждението за ускоряване на растежа във водещата икономика от еврозоната през зимния период, участниците на валутния пазар не смеят да подновят покупките в евро/долар преди края на заседанието на Фед по-късно тази вечер.
В ранния следобед еврото дори върна назад към 1,3731 долара като реакция на "бомбастичния" ръст на началното жилищно строителство в САЩ през ноември. Това са поредни данни, показващи ускоряване на растежа на водещата световна икономика, но мнозинството инвеститори продължават да залагат, че на днешното, последно за годината, заседание Фед няма да започне да понижава програмата за парични стимули (покупките на американски ценни книжа за 85 млрд. долара на месец). Еврото обаче продължава да намира подкрепа от по-рязкото от прогнозите свиване на финансовия баланс на ЕЦБ.
Петъчните данни, че европейските търговски банки планират да изплатят предсрочно до края на годината цели 22,65 млрд. евро от получените в края на 2011-а и началото на 2012-а година "евтини" кредити, отпуснати от ЕЦБ (по двете LTRO програми за дългосрочна ликвидност в банковата система), доведе до повишение на реалните лихви на европейския паричен пазар (повишение на т.нар. EONIA и Euribor). Това оказва подкрепа за еврото на фона на продължаващото повишение на и без това огромните финансови баланси на Фед и на Японската централна банка.
Продължават и спекулациите за репатриране на средства, инвестирани зад граница от страна на европейски търговски банки. С оглед предстоящия през следващата година преглед на ЕЦБ за оценка на финансовите активи на системно значимите банки в еврозоната, редица търговски банки вероятно ще продължат да репатрират свои инвестиции зад граница, за да покажат по-добри финансови показатели. Според данни на Европейския банков регулатор (EBA) европейските банки са намалили техните активи зад граница с цели 817 млрд. евро за периода между декември 2011-а и юни 2013-а година, като тази тенденция вероятно продължава и в момента. Именно това се цитира като един от основните фактори за общото засилване на еврото и по-специално спрямо долара въпреки фундаменталните икономически различия от двете страни на Океана (все още крехкото и нестабилно икономическо възстановяване в еврозоната, изключвайки Германия, на фона на ускоряващия се икономически растеж в САЩ).
Ако довечера Фед потвърди преобладаващите очаквания за поредно запазване на размера на програмата за "количествени улеснения", това може да даде нов мотив за поскъпване на еврото обратно към 6-седмичния връх от 11-и декември около 1,3811 и дори да опита "атака" на двугодишното дъно от 25-и октомври около 1,3833 долара. Но инвеститорите ще следят внимателно и новите прогнози на представителите на Американската централна банка за икономическия растеж (БВП), за нивото на безработица и за инфлацията в САЩ, както и техните очаквания за бъдещата парична и лихвена политика. С интерес ще се очаква и пресконференцията на шефа на Фед Бен Бернанке (от 21:30 ч.), която е последна за настоящия гуверньор на резерва, преди Джанет Йелън да поеме кормилото на централната банка в края на януари 2014-а година.
Това може да ограничи евентуално ново по-рязко поскъпване в евро/долар, като само пробив на единната валута над тазгодишните негови върхове около 1,3811/33 долара ще поднови цялото възходящо движение в сила от дъното от 7-и ноември около 1,3295 долара. В този случай еврото може да поскъпне към опционната бариера в 1,3850 и дори към нови върхове за годината около 1,3900/10 (където е разположена основната дългосрочна падаща тренд линия на съпротива за еврото в сила от неговия исторически връх към 1,6040 долара от юли 2008-а година).
Ако довечера Фед все пак изненада мнозинството участници на финансовите пазари и обяви първо, макар и символично, понижение на паричните стимули, това може да доведе до краткосрочно поскъпване на долара и до спад на единната европейска валута. Но само траен спад на еврото под 1,3745/22 (дъна от вчера и днес към 1,3731/22; важна възходяща 200-часова пълзяща-средна към 1,3745) и пробив след това под 1,3709 (дъно от 13-ти декември) ще прицели негови по-солидни стопове на "дълги" позиции и може да постави под въпрос поскъпването на единната европейска валута.
Графика на евро/долар (на дневна база)
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..