Фед продължи редукцията на стимулите

Инвеститорите отново потърсиха йената като средство за защита, докато новозеландски долар попадна под разпродажби след решението на централната банка да остави лихвите без промяна.

Подновените тревоги на нововъзникващите пазари породиха растеж на американските облигации, чиято доходност падна до най-ниски нива за последните два месеца. Ралито се случи след решението на Федерални резерв да намали покупките на облигации с още 10 милиарда долара до 65 милиарда долара месечно, което беше и очакваното развитие.

Липсата на подкрепа от доходността на книжата свали долара срещу йената и позволи на еврото да се възстанови от едноседмично дъно. Единната валута обаче също спадна срещу йената, която обичайно е търсена във времена на несигурност. Долар/йена днес е 102.15 след връх вчера на 103.45, докато евро/йена е на 139.54 при връх вчера на 141.26.

Инвеститорите обаче бързо наказаха новозеландския долар след решението на Новозеландската централна банка да задържи лихвите без промяна, което попари някои по-смели очаквания за тяхно повишение още сега. Валутата спадна независимо, че централната банка намекна за повишение на лихвите през месец март и удари едномесечно дъно срещу американския си съименник на 0.8175. Вероятно спада няма да е голям, тъй като икономиката на Нова Зеландия изглежда солидна, а изгледите за по-високи лихви скоро ще се материализират.

За разлика от Нова Зеландия, централните банки на Турция и ЮАР повишиха лихвите през последните 48 часа, тъй като се опитват всячески да потушат отлива на капитали, който доведе до срив на техните валути и капиталови пазари. Въпреки това настроенията остават предпазливи и много валути на нововъзникващите пазари са под натиск. Отчасти причина за това бягство е и наличието на по-малко лесни пари от Фед. Повишението на лихвите поне засега не е достатъчно, за да спре отлива на средства. Южноафриканският ранд се обезцени с над 2% срещу долара, въпреки че Централната банка повиши лихвите за първи път през последните 6 години.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически анализ GBP/USD за 30.09.2016

GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...

публикувано на 30.09.16 в 08:30

Доларът се стабилизира след добри икономически данни

-   Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите -   Акциите от финансовия сектор под напрежение -   Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад -   Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..

публикувано на 30.09.16 в 08:12

Доларът пада, но този път и йената го последва

-   Петролът се изстреля нагоре -   Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари -   Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..

публикувано на 29.09.16 в 08:24

Рали на долара след дебата Клинтън - Тръмп

- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..

публикувано на 28.09.16 в 08:06

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25