Йената стабилна след референдума в Крим, а китайския юан ще се търгува вече в по-широк диапазон

Йената започна седмицата в добри позиции, тъй като пазарите са напрегнати след вота на жителите в Крим да бъдат анексирани от Русия. Това провокира предпазливите инвеститори да търсят сигурност.

Над 90% от избирателите в Крим гласуваха в неделя да скъсат с Украйна и да се присъединят към Русия, резултат който беше отречен от Запада и Киев. Американският президент Барак Обама заяви, че Вашингтон отхвърля резултата от референдума и предупреди, че САЩ имат готовност да наложат санкции на Москва.

Рекорден спад на притежаваните от чужди правителства американски облигации на Федералния резерв доведе до спекулации, че Русия е намалила доларовите си резерви преди възможните санкции на Запада. Азиатските инвеститори обмислят също и съобщението от Пекин в събота, че ще удвои търгувания рейндж на юана. Това намерение се счита в голяма степен за позитивно за долара, но е малка вероятността Китай да допусне големи движения в рамките на по-големия диапазон.

Долар/йена е на 101.44, докато евро/йена е 141.00. Единната валута се разменя за 1.3899 срещу зелените пари, но все още не е далеч от две и половина годишния връх в четвъртък на 1.3967. Тогава обрата настъпи след изразените от председателя на ЕЦБ Марио Драги опасения от стойността на еврото.

Данни за спекулативните позиции от петък показаха, че спекулантите са намалили залозите за долара за пета поредна седмица считано към дата 11 март като дългите доларови позиции са на най-ниските нива за последните четири месеца. Като цяло обаче инвеститорите запазват нетно дълги позиции в долара за 19-та поредна седмица. За последно те са били на къси доларови позиции в края на октомври 2013 година. В същото време късите позиции в йена са нараснали до 2-месечен връх. Силата на йената през последните дни заради геополитическото напрежение вероятно е по-скоро покриване на къси позиции отколкото откриване на дълги.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически анализ GBP/USD за 30.09.2016

GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...

публикувано на 30.09.16 в 08:30

Доларът се стабилизира след добри икономически данни

-   Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите -   Акциите от финансовия сектор под напрежение -   Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад -   Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..

публикувано на 30.09.16 в 08:12

Доларът пада, но този път и йената го последва

-   Петролът се изстреля нагоре -   Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари -   Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..

публикувано на 29.09.16 в 08:24

Рали на долара след дебата Клинтън - Тръмп

- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..

публикувано на 28.09.16 в 08:06

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25