Златото расте заради напрежението в Украйна, а платината заради стачката в ЮАР

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Платината и паладиумът запазват днес големите печалби, които отчетоха вчера при опасенията за нарастващо напрежение с персонала в основните производители в ЮАР, което може да навреди на доставките. Златото също расте заради ескалацията на насилието в Украйна.

В ЮАР бяха повишени мерките за сигурност след четирите смъртни случая през уикенда, за да се предпазят миньорите, които решиха да не участват в продължаващата 16 седмици стачка, която спря около 40% от обичайното световно производство. Стотици миньори барикадираха пътищата и подпалиха във вторник селскостопанската продукция в близост до платинената мина Лонмин, докато се опитваха да блокират свои колеги, които не участват в стачката и се опитваха да отидат на работните си места.

Платината достигна вчера едномесечен връх, а днес растежът й продължи и цената вече е 1450 долара за тройунция. Паладиумът също задържа печалбите след вчерашния едноседмичен връх.

ЮАР е най-големият производител на платина в света и втори в света по производство на паладиум след Русия.

Междувременно златото днес е почти без промяна на 1293 долара за тройунция. То е считано за инвестиция, която предлага сигурност срещу политическа несигурност. Вчера проруски сепаратисти плениха украински войници, като преди това убиха седем от тях.Това са най-тежките правителствени загуби, откакто Киев изпрати войски да потушат бунта в източните части на страната.

При повишаващото се напрежение и анексирането на Крим от Москва, връзките между Изтока и Запада се влошиха. В отговор на американските санкции, Москва отговори срещу космическите проекти, в това число, отказвайки да увеличи живота на Международната космическа станция, която е символ на сътрудничеството след края на Студената война.

Настроенията на пазарите са за растеж на благородните метали. Златото заради геополитическото напрежение в Украйна, а платината заради заплашващата да излезе извън контрол стачка в ЮАР.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Покачването на петрола избледня

Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...

публикувано на 30.09.16 в 08:14

Петролът леко отстъпва след вчерашния скок

Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..

публикувано на 29.09.16 в 14:24

ОПЕК се съгласи с необходимостта да намали петролното си производство

Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..

публикувано на 29.09.16 в 10:37

Златото пада, среброто расте

Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..

публикувано на 29.09.16 в 08:25

Предпазливо повишение на петролните цени след пореден спад на американските запаси на суров петрол

Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..

публикувано на 28.09.16 в 12:15