Според доклад на Европейската комисия Литва е изпълнила всички критерии за присъединяване към еврото, като по този начин Комисията разчисти пътя пред малката балтийска държава да стане 19-ия член на еврозоната в началото на 2015-а година.
За да може дадена страна от ЕС да се присъедини към еврозоната, тя трябва да има държавен дълг не по-висок от 60% от БВП, бюджетен дефицит под 3% от БВП, ниска инфлация и лихвени нива и валута, която да бъде стабилна спрямо еврото.
От всички страни - членки на Европейския съюз само Великобритания и Дания нямат намерение да кандидатстват за еврозоната в средно и дългосрочен план. Всички останали европейски държави са задължени на даден етап да влязат в региона, споделящ единната европейска валута, след като те изпълнят всички критерии за това.
Докладът за конвергенция заключава, че Литва е посрещнала всички критерии за възприемане на еврото. В резултат на това ЕК предлага Литва да влезе в еврозоната на 1-ви януари 2015-а година, посочва Европейската комисия.
Официалното решение за влизане на Литва в единната валутна система ще бъде взето от финансовите министри на ЕС през втората половина на юли, когато те ще трябва да постигнат споразумение и относно нивото на валутна обмяна на литовския лит спрямо еврото. Преди това европейските лидери ще обсъдят кандидатурата на Литва на тяхна среща в края на юни (на 26-и и 27-и юни).
Според доклада на ЕК останалите седем страни - членки на ЕС - България, Чешка република, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция, не са изпълнили всички критерии за тяхното приемане в еврозоната. От тях само Румъния има за цел да влезе в еврозоната през 2019-а година, докато останалите шест държави (в т.ч. и България) не са определили конкретен срок за присъединяване към Единния европейски валутен съюз.
Европейската комисия подчерта, че прогресът в тези държави все още е незадоволителен, като техните усилия за членство в еврозоната ще бъдат преоценени в двугодишен план.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..