Паладият достигна най-високите си нива от ранната 2001-ва в сряда, след като продължаващите притеснения за предлагането в Южна Африка, дължащи се на 5-месечната стачка, подкрепиха инвеститорското търсене.
От началото на годината до сега паладият нарасна с 20%, подкрепен от осакатяващата стачка в Южна Африка, вторият най-голям производител на метала в света, която възпря една значителна част от общото световно производство на металите от групата на платината.
Свеж кръг от преговори за заплащането на работниците между профсъюза на миньорите и основните производители на металът се провали в понеделник, разпалвайки ръста на паладият от 2% на седмична база.
Спот паладият достигна връх на 862.50 долара за тройунция в сряда, което е най- високото му ниво от февруари 2001-ва до сега. Металът поскъпна с 0,8% на дневна база до 859.75 долара. Американските фючърси върху паладий с доставка през септември поскъпнаха с 5.60 долара до 860.15 долара за тройунция.
Паладият се използва при каталитични преобразуватели за почистване на емисиите от отработени газове, най- вече при бензиновите автомобили.
Платината, която спечели 2% през предишната сесия, сега бе на печалба от 0,4% до 1479.10 долара за тройунция.
Във вторник южноафриканската Impala Platinum, вторият най- голям производител на метала в света, заяви, че няма какво повече да предложи, за да разреши проблема.
Сред останалите благородни метали златото поскъпна с 30 цента до 1260.51 долара за тройунция, като се задържа над 4- месечното дъно на 1240.61, достигнато миналата седмица.
Американските фючърси върху злато с доставка през август поскъпнаха с 1.10 долара до 1261.20 долара за тройунция.
Инвестиционният интерес за кюлчета бе нисък, а обемът на търговия бе под 80 000 лота, което е около 50% от 30- дневната пълзяща средна на 160 000 лота.
Среброто спечели 0,2% до 19.15 долара за тройунция.
Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..