Петролът се насочва към първото си седмично понижение от началото на конфликта в Ирак

Петролът вероятно ще запише първото си седмично понижение в цената, откакто ескалира напрежението в Ирак, след като към момента конфликтът не се е отразил на добива на нефт в страната, членка на ОПЕК.

Фючърсните контракти върху петрол са с малки промени през днешния ден, а от началото на седмицата поевтиняха с цели 1,5%. Иракските правителствени сили успяха да запазят контрола си над петролната рафинерия "Баиджи" в северната част на страната, отблъсквайки скорошните атаки на сунитските паравоенни формирования. Конфликтът все още не се е пренесъл в южните части на Ирак, където се добиват около 3/4 от общия обем на продукцията на петрол.

Негативно влияние върху цената на нефт стана и докладът за наличностите от лек суров петрол в Съединените щати, които са най-големият потребител на "черното злато" в света. По данни на Администрацията за енергийна информация на САЩ, явяваща се статистическото звено на Департамента по енергетиката, наличностите от нерафиниран нефт в Съединените щати са се повишили с 1,74 млн. барела до общо 388,1 млн. барела, което изненада анализаторите. Пазарните участници се бяха настроили за понижение на запасите от порядъка на 1,7 млн. барела.

Договорите върху петрол тип "брент", добиван в Северно море, поевтиняха с 18 цента до 113,03 долара за барел към 13:51 ч. в Сингапур по котировки на европейската фючърсна борса ICE, базирана в Лондон, а фючърсите върху щатски лек суров петрол поевтиняха с 26 цента до 105,58 долара за барел по време на електронната търговска сесия на Ню Йоркската стокова борса NYMEX. Спредът между двата основни типа нефт, търгувани на международните стокови пазари, е средно 7,48 долара спрямо 7,98 долара за барел на 20-и юни.

Петролът тип „брент” поскъпна с цели 4,4% през миналата седмица, след като групировката "Ислямска република в Ирак и Левант" превзе северния иракски град Мосул и паравоенните им формирования започнаха да напредват към Багдад.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Покачването на петрола избледня

Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...

публикувано на 30.09.16 в 08:14

Петролът леко отстъпва след вчерашния скок

Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..

публикувано на 29.09.16 в 14:24

ОПЕК се съгласи с необходимостта да намали петролното си производство

Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..

публикувано на 29.09.16 в 10:37

Златото пада, среброто расте

Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..

публикувано на 29.09.16 в 08:25

Предпазливо повишение на петролните цени след пореден спад на американските запаси на суров петрол

Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..

публикувано на 28.09.16 в 12:15