Цените на златото паднаха под 1250 долара за тройунция във вторник, след като техническите продажби и спекулациите, че Фед и останалите централни банки ще увеличат лихвените проценти по- рано от очакваното, изпратиха цените на 3- месечно дъно, но се възстанови в края на американската сесия.
Останалите благородни метали последваха спадът на златото, като платината падна до 7- месечно дъно, а среброто падна под 19 долара за тройунция.
Стоките бяха поставени под натиск, след като доларът поскъпна до 14- месечен връх спрямо еврото, поради оптимистичната нагласа, че икономиката на САЩ расте в съответствие с очакванията на Фед и централната банка може да увеличи лихвените проценти следващата година.
Над 12 000 лота бяха изтъргувани за 20 минути, след като цените на еталонния декемврийски фючърсен контракт паднаха под 1250 долара за тройунция, активирайки множество стопове, разположени под ключовата подкрепа.
Спот цените достигнаха 3- месечно дъно на 1247.15, преди да се възстановят до 1254.75 долара за тройунция.
Американските фючърси върху злато с доставка през декември поевтиняха с 5.80 долара до 1248.50 долара за тройунция при обем на търговията в съответствие с 30- дневната пълзяща средна.
Среброто бе на загуба от 0,2% до 19.01 долара за тройунция.
Коментарите на председателя на АЦБ, Марк Карни, относно евентуалното увеличение на лихвените проценти през идната пролет, както и затягането на предлагането на кредити от страна на китайския премиер Ли Къцян също се отразиха неблагоприятно върху привлекателността на златото в качеството му на хедж срещу инфлацията.
Оптимистичните данни за икономиката на САЩ дадоха причина на Фед да увеличи лихвените проценти, оставайки спекулантите, търгуващи злато, без друг избор, освен да продават, коментираха анализатори.
Сред останалите благородни метали, паладият реализира загуба от 0,8% до 860 долара за тройунция, след като по- рано достигна едномесечно дъно на 852.30. Инвеститорите прибраха печалбите си от паладия, след като по- рано този месец металът достигна 13- годишен връх.
Платината също изгуби 0,8%, достигайки 1379.75 долара за тройунция, като преди това достигна 7- месечно дъно на 1376.60 долара.Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..