Енергийна криза грози индийската икономика

В предизборната си кампания по-рано тази година Нарендра Моди често обещаваше да даде власт на 400-те милиона индийци, които нямат основен достъп до електричество. Но след като спечели изборите, министър-председателят на Индия откри, че намирането на достатъчно въглища, за да се запази съществуващата в страната светлина, е достатъчно трудно само по себе си.

Опасенията, че енергийната криза може скоро да връхлети върху третата най-голяма икономика в Азия, нараснаха през последните седмици, след решението на Върховния съд, което заплашва да анулира над 200 въгледобивни лиценза, принадлежащи на компании от частния сектор, което потенциално би предизвикало нов недостиг на горива.

Въглищата остават най-важният източник на енергия в Индия, тъй като те снабдяват повече от половината електроцентрали. Освен това те стават и все по-оскъдни: запасите са на най-ниското си ниво от 2008-а до сега, като фабриките са отговорни за една трета от националния капацитет, притежавайки запаси едва за около седмица или дори по- малко.

Безпокойството относно намаляващите запаси от горива този уикенд принуди Пиюш Гоял, министърът на енергетиката, да отрече, че страната е изправена пред опасността от повторение на катастрофалните последователни спирания на тока, които оставиха около 600 млн. души без електричество през 2012-а, разваляйки сериозно международния престиж на Индия. Сезонните фактори повишиха употребата на въглища, включително слабите мусонни дъждове, които отрязаха водноелектрическите доставки, обясни г-н Гоял, преди да обещае, че запасите скоро ще бъдат обновени.

Но въпреки тези уверения, правителствени данни показаха, че спиранията на тока са се увеличили в много региони, включително и скорошното необичайно целодневно прекъсване във финансовата столица Мумбай, което увеличи страховете, че енергийните затруднения може да започнат да вредят на крехкото икономическо възстановяване на страната.

Възможността за недостиг на гориво привлече специално внимание върху неадекватните вътрешни доставки на въглища: “Изглежда сме се запътили към още повече неприятности”, заяви Муртуза Арсивала, старши анализатор в Kotak Securities в Мумбай. “Енергийната и въглищната система са в пълен безпорядък”.

Постановление на Върховния съд през август даде първоначалния импулс за тези опасения, предоставяйки най-новия обрат в така наречената “въглищна измама”, свързана с разпределянето на минералните права. Във вторник съдът проведе неубедително допълнително изслушване по въпроса, докато размишляваше дали да отмени окончателно незаконните лицензи.

Независимо от решението, опитите да се избегне подновяването на енергийната криза сега зависят от решаването на една по-голяма главоблъсканица, а именно неспособността на силно регулирания минен сектор на Индия да добива достатъчно въглища, въпреки изобилните запаси.

По материали на световни информационни източници

Подготвена от отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Покачването на петрола избледня

Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...

публикувано на 30.09.16 в 08:14

Петролът леко отстъпва след вчерашния скок

Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..

публикувано на 29.09.16 в 14:24

ОПЕК се съгласи с необходимостта да намали петролното си производство

Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..

публикувано на 29.09.16 в 10:37

Златото пада, среброто расте

Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..

публикувано на 29.09.16 в 08:25

Предпазливо повишение на петролните цени след пореден спад на американските запаси на суров петрол

Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..

публикувано на 28.09.16 в 12:15