В началото на днешната търговия руската валута се понижи с 0,28% спрямо долара до ново рекордно дъно от 55,02 рубли и с 0,18% спрямо еврото към исторически дъно от 68,37 рубли, като инвеститорите са в очакване на края на заседанието на Руската централна банка.
Основна причина за днешната поредна обезценка на рублата е продължаващият спад на петролните цени, след като снощи "черното злато" удари нови петгодишни дъна. В сряда вечерта януарските фючърси на петрола тип "брент" пробиха под важното ниво от 64 долара, падайки до 63,56 долара за барел (най-ниско ниво от юли 2009-а година), докато фючърсите на американския лек суров петрол се понижиха до 60,43 долара за барел (най-ниско ниво от юли 200-а година).
Днешната поредна обезценка на рублата е факт въпреки подновените през миналата седмици интервенции от страна на Руската централна банка, целящи да ограничат срива на местната валута. Тогава се наложи РЦБ да изсипе на пазара 4,53 млрд. долара, като днес банката обяви, че е продала още 400 млн. долара в рамките на търговията в понеделник и още 348 млн. долара във вторник, повишавайки общия размер на нейните намеси на валутния пазар през декември до 5,29 млрд. долара.
От началото на годината насам руската рубла се обезцени с повече от 40% спрямо американския долара с оглед падащите петролни цени, международните икономически санкции спрямо Москва във връзка с украинската криза, повишаващите се лихви по руските държавни облигации и прогнозите за предстояща икономическа рецесия през следващата година.
Сега вниманието на инвеститорите се насочва към днешното редовно заседание на Руската централна банка, като средните очаквания са за поредно повишение на руската основна заемна лихва с 1 процент до 10,5%. В опит да спре драматичната обезценка на рублата, на заседанието си през октомври РЦБ повиши основната лихва с 1,5% до ниво от 9,5%.
Не е изключено днес Руската централна банка да обяви, че ще предприеме и допълнителни нестандартни мерки в подкрепа на местната валута, в т.ч. мерки, целящи повишение на доларовата ликвидност на парични пазар.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..