Златото е на път да реализира най-лошата си седмица от последните седем

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В четвъртък златото поевтиня поради несигурността около Гърция, след като ЕЦБ заяви, че повече няма да приема гръцки облигации в замяна на финансиране.

Изявлението на ЕЦБ нанесе удар на Атина, която се опитва да намали дълга си към кредиторите от еврозоната, и доведе до поевтиняването на еврото спрямо долара по време на ранната търговия. Златото поевтиня въпреки възстановяването на единната валута спрямо долара в късните часове.

Спот цената му се понижи с 0,5% до 1266.40 долара за тройунция, след като първоначално се понижи с 1% до дъно за сесията на 1 256.22. Пазарът тества съпротивата около нивото 1255-56 през четири от последните пет сесии, карайки търговците да вярват, че под това ниво са разположени ордери за продажба.

Американските фючърси върху злато с доставка през април поевтиняха с 0,1% до 1262.70 долара за тройунция.

Досега през седмицата златото изгуби около 1,5%, което е най- големият му спад на седмична база от 19 декември до сега.

Металът поскъпна с 8,4% през януари, реализирайки най-големия си месечен ръст за последните три години, подпомогнат от рязкото забавяне на американската икономика през четвъртото тримесечие.

Въпреки това в краткосрочен план златото може да получи подкрепа  от решението на Китай да намали задължителните резерви на банките в опит да създаде повече ликвидност, за да се пребори с икономическото забавяне и задаващата се дефлация.

Междувременно големите икономики, като тази на Китай и Европа, продължават да изпомпват още пари в системата, докато САЩ се придвижват към затягане на цикъла.

Днес инвеститорите ще следят внимателно данните за неселскостопанската заетост в САЩ за нови следи относно повишаването на лихвените проценти.

Сред останалите благородни метали спот среброто изгуби 0,8% до 17.26 долара за тройунция, платината поскъпна с 1,1% до 1 249.90 долара за тройунция, а паладият нарасна с 0,5% до 793.15 долара за тройунция.

Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Покачването на петрола избледня

Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...

публикувано на 30.09.16 в 08:14

Петролът леко отстъпва след вчерашния скок

Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..

публикувано на 29.09.16 в 14:24

ОПЕК се съгласи с необходимостта да намали петролното си производство

Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..

публикувано на 29.09.16 в 10:37

Златото пада, среброто расте

Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..

публикувано на 29.09.16 в 08:25

Предпазливо повишение на петролните цени след пореден спад на американските запаси на суров петрол

Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..

публикувано на 28.09.16 в 12:15