Щатският долар ограничи част от днешните си нови загуби на валутния пазар след смесени до по-добри данни за инфлацията в САЩ през март. Индексът на потребителските цени (CPI) се повиши за втори пореден месец, макар и малко по-слабо от очакваното, докато основната инфлация (изключвайки цени на храни и енергия) нарасна на годишна база с 1,8% (при прогноза за повишение с 1,7%), доближавайки важното целево инфлационно ниво на Федералния резерв от 2 процентни пункта.
Това даде мотив за известно поскъпване на долара, след като по-рано през деня щатската валута се оказа под нов агресивен натиск от продажби (ликвидиране на все още големи по размер "дълги" доларови позиции). Основна причина за слабостта на "зелените пари" в последно време е серията слаби икономически данни от САЩ (в т.ч. и вчерашни слаби данни за седмичните молби за помощи при безработица и за началното жилищно строителство през март), които намаляват шансовете за скорошно първо повишение на американските основни лихви. Липсата на добър възходяща импулс на американската икономика в началото на пролетта след нейното слабо представяне през тежките зимни месеци не само сведе до минимум вероятността за първо повишение на лихвите на Фед към средата на годината, но някои анализатори дори започват да се питат, дали това ще стане факт до края на годината.
По-рано днес еврото поскъпна до близо 10-дневен връх около 1,0848 долара, преди да последва негов спад обратно към сутрешно часово дъно около 1,0738 долара след данните за американската инфлация. Въпреки сутрешния ръст на единната европейска валута, нейната възходящо корекция изглежда ограничена от ескалиращата "гръцката драма" преди важната среща на Еврогрупата през следващата седмица (на 24-ти април). Възпиращ ефект пред едно по-сериозно поскъпване на еврото оказва и днешно понижение на доходността на 10-годишните немски държавни облигации до рекордно историческо дъно от едва 0,047%, въпреки че и доходността на 10-годишните книжа на САЩ се понижава за шеста поредна сесия на търговия, но след данните за инфлацията опитва отскок от 1,86% към 1,89%.
Смесеният инфлационен доклад от САЩ доведе и до отскок на долара към 119,27 йени от негово триседмично дъно около 118,57 йени. В същото време британската лира ограничи част от сутрешните си печалби, които бяха в резултат на добрия доклад за състоянието на пазара на труда във Великобритания и върна от 4-седмичен връх около 1,5053 долара към 1,4970 нивото.
Офертите "купува" за еврото се разполагат около 1,0740/30 долара (днешни часови дъна и 10-дневна пълзяща-средна), като само спад на единната валута под 1,0700/1,0690 (200-часова пълзяща-средна) ще постави под въпрос нейната нова възходяща корекция, която е в сила от началото на седмицата (от дъно около 1,0521 долара от 13-ти април).
Близките оферти "продава" за еврото се разполагат към 1,0800 долара (падежи на опции за 1,1 млрд. евро от 17:00 ч. и 21-дневна пълзяща-средна), но само пробив на единната валута пред следващите оферти, разположени около 1,0845/50 (днешен 10-дневен връх и следобеден падеж на опции за 623 млн. евро в 1,0850 нивото) ще задълбочи нейната възходяща корекция към 1,0888/1,0900 (връх от 8-и април към 1,0888 и падежи на опции за 2 млрд. евро в 1,0900 нивото).
Графика на евро/долар (на дневна база)
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..