Златото поскъпна поради спада на доларовия индекс

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Златото поскъпна във вторник, възстановявайки по-голямата част от загубите от предишната сесия, след като щатският долар поевтиня и подкрепи търсенето на благородния метал.

Спот златото поскъпна с 0,5% до 1 199,46 долара за тройунция, след като направи опит да пробие съпротивата на 1 200 долара за тройунция и достигна връх за сесията на 1 204 долара. Американските фючърси върху злато с доставка през юни поскъпнаха с 9,40 долара до 1 203,10 долара за тройунция.

Щатската валута върна първоначалните си печалби спрямо кошница от основни валути. Силният долар прави деноминираните в долари стоки по-скъпи за притежателите на други валути.

Златото получи подкрепа и от позиционирането на търговци, след като стана ясно, че служители на ЕЦБ са предложили да се увеличи застраховката, която банката ще поиска в замяна на спешното финансиране на гръцките банки. Новината оказа натиск върху еврото в ранните часове на търговия.

Тази година цената на златото е под натиск поради очакванията, че Фед се готви да увеличи лихвения процент за пръв път от повече от десетилетие.

Това ще даде тласък на долара и ще намали привлекателността на нелихвоносния метал. Анализатори споделиха, че е вероятно златото да се бори да намери посока, докато не бъде постигната повече яснота относно точния момент на увеличението.

Физическото търсене в Китай, вторият най-голям консуматор на злато в света, бе слабо, като къщата за благородни метали MKS докладва за „слаби обеми и скромно ценово действие” по време на азиатските часове на търговия.

Търговците също така следят физическото търсене при най-големия консуматор в света, Индия, което се очаква да бъде високо по време на фестивала Акшая Тритя, който се счита за един от най-благоприятните дни за купуване на злато.

Сред останалите благородни метали среброто поскъпна с 0,5% до 15,96 долара за тройунция, платината изгуби 0,05% до 1 144 долара за тройунция, а паладият спечели 0,08% до 770,12 долара за тройунция.

Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Покачването на петрола избледня

Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...

публикувано на 30.09.16 в 08:14

Петролът леко отстъпва след вчерашния скок

Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..

публикувано на 29.09.16 в 14:24

ОПЕК се съгласи с необходимостта да намали петролното си производство

Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..

публикувано на 29.09.16 в 10:37

Златото пада, среброто расте

Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..

публикувано на 29.09.16 в 08:25

Предпазливо повишение на петролните цени след пореден спад на американските запаси на суров петрол

Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..

публикувано на 28.09.16 в 12:15