Goldman Sachs понижи своите прогнози за цените на суровините и най-вече на медта и петрола

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Цените на суровините, търгувани на международните стокови борси, ще обърнат посоката на тяхното възходящо рали, което стартира през март, тъй като по-силният долар, евтиният петрол и охлаждащата се китайска икономика отново ще доведат до натиск върху цените и по-специално на медта и на петрола. Това сочи анализ на американската банка Goldman Sachs (GS).

Цената на медта ще се понижи най-малко с 16% през следващите 12 месеца с оглед слабия растеж на китайското вътрешно потребление и забавяне на строителството във втората по сила световна икономика, се посочва в анализа на GS, цитиран от агенция Блумбърг.

В същото време водещата американска банка очаква нов спад на американския лек суров петрол към 45 долара за барел до октомври, докато доларът продължава да поскъпва, понижавайки стоковите цени поради намаляване на производствените разходи.

Ние виждаме скорошно подновяване на натиска върху цените на суровините. Неотдавнашното повишение на техните цени е в явно противоречие с нашите по-ниски дългосрочни прогнози, пише в доклад на Goldman Sanchs от 22-ри май.

Банката предполага, че медта е най-уязвима от по-силния долар и от по-ниските петролни цени, като тя прогноза спад на цените на метала до 5200 долара за метричен тон през следващите 12 месеца. В края на миналата седмица (на 22-ри май) фючърсите на медта с доставка след три месеца, търгувана на Лондонската суровинна борса загуби около 1,5% до 6161,5 метричен тон, като от началото на годината цената на медта падна с 11 на сто.

В същото време Goldman Sachs прогнозира, че свърхпредлагането на петролния пазар ще остане в сила и през 2016-а година въпреки повишаващото се търсене, тъй като намаляването на броя на добивните платформи в САЩ няма да е достатъчно, за да компенсират нарастващата производствена ефективност. Според банката по-евтините петролни производители от Саудитска Арабия, Ирак и Русия също ще продължат да повишават техните добиви.

От октомври насам енергийните производители в САЩ затвориха повече от половината нефтени платформи, намалявайки шистовия добив с оглед драматичния спад на петролните цени през втората половина на миналата година.

Днес фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през юли се понижават с 0,8% към 59,23 долара за барел, като са надолу с 43% през последните 12 месеца.

Goldman Sachs е по-оптимистично настроен единствено по отношение на перспективите пред цените на цинка заради неговите високи експозиции в инфраструктурата на Китай и в автомобилния сектор. Според банката цената на цинка ще се повиши до 2500 долара на тон през следващите 12 месеца при текуща цена около 2178 тона.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Покачването на петрола избледня

Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...

публикувано на 30.09.16 в 08:14

Петролът леко отстъпва след вчерашния скок

Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..

публикувано на 29.09.16 в 14:24

ОПЕК се съгласи с необходимостта да намали петролното си производство

Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..

публикувано на 29.09.16 в 10:37

Златото пада, среброто расте

Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..

публикувано на 29.09.16 в 08:25

Предпазливо повишение на петролните цени след пореден спад на американските запаси на суров петрол

Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..

публикувано на 28.09.16 в 12:15