Цената на петрола е забита в долната част на пазара около 60 долара за барел при падащи цени. На 6 юли сорта Брент загуби 6% заради опасенията около Гърция и шансовете за ядрена сделка с Иран. Последното има много по-голямо значение независимо, че влиянието е отдалечено във времето. Петролът се стабилизира на 7 юли точно над 57 долара за барел, но вероятно много други фактори ще ограничават покачванията на цената.
От една страна резкия спад изглежда прекален. Наистина, резултата от референдума в Гърция приближи страната към излизане от еврозоната. Акциите и облигациите обаче приветстваха новината с относително спокойствие при предположението, че ЕЦБ ще отговори на каквито и да е сигнали за разширяване на опасността използвайки програмата си за покупки на облигации.
По-важен е завършека на преговорите между Иран и Запада за ограничаването на ядрената програма и да се сложи край на санкциите. Експортът на петрол от Иран падна почти наполовина след наложените през 2011 и 2012 санкции. Страната разполага с няколко милиона барела запаси. Завръщането на пазара на около 1 милион барела на ден може да доведе до ръст на предлагането на световните пазари с около 1%.
Споразумение с Иран обаче трудно може да бъде прието за неочаквано след съгласуваното рамково споразумение през април. Нещо повече, ще отнеме време преди Иран да може да увеличи експорта си. Анализатори на Сосиете Женерал не очакват значителен негов ръст до средата на 2016.
И така възниква въпроса каква беше тази рязка реакция в цената? Сортът Брент възстанови 1.5% на 7 юли, но е доста под върха от май близо до 68 долара за барел. Пазарът има други проблеми. Докато бурята на капиталовия пазар на Китай е окупирал заглавията, забавянето на китайската икономика е фундаментален проблем. Що се отнася до предлагането, американските платформи го увеличиха миналата седмица за първи път след 29 седмици.
Шелфовото производство в САЩ също се оказа по-устойчиво отколкото се очакваше. По-ниските разходи за търсене и изпомпване намалиха цената на покриване на разходите до около 60 долара за барел. Това е над текущата цена, но вероятно има още пространство за по-ефективно производство в огромните резерви от шелф. Това само ще направи Саудитска Арабия по-решителна да изпомпва толкова горива, колкото е необходимо, за да поддържа пазарния си дял в рамките на ОПЕК. Това води до очаквания цената на петрола да остане на ниски нива.
Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..