Щатският долар се понижи спрямо останалите основни валути след доста слаби данни от САЩ, поставящи отново под въпрос очакваното първо повишение на лихвите на Фед до края на настоящата година.
Изненадващото понижение на американските продажби на дребно в САЩ през юни, в комбинация с низходяща ревизия на данните за предходните два месеца, не изглеждат в подкрепа на прогнозите на редица анализатори и икономисти за подем в потреблението и не говорят добре за очаквания от мнозина солиден отскок на американската икономика през второто тримесечие, след като в началото на годината БВП се сви 0,2%. В същото време спадът на импортните цени през юни за 11-ти от последните 12 месеца (с изключение на месец май) не предполага за наличието на инфлационнен натиск.
Всичко това намали допълнително и без това слабите очаквания за възможно повишение на лихвите на Фед на заседанието през септември, но в същото време постави под заплаха и прогнозите за първо вдигане на рекордно ниската американската лихва до края на годината.
Слабите данни парираха първоначалното днешно поскъпване на "зелените пари" и доведоха до понижение на доходността на американските държавни облигации (лихвата на 10-годишните книжа на САЩ се понижи към 2,399% от ниво в края на търговията в понеделник около 2,43%).
Доларът падна към 122,92 йени, отстъпвайки от сутрешен 10-дневен връх около 123,73 йени и се понижи към 0,9388 швейцарски франка, след като в началото на днешната търговия поскъпна до 7-седмичен връх от 0,9531 франка.
От своя страна единната европейска валута отскочи до нов днешен часови връх от 1,1078 долара, наваксвайки сутрешен спад до едноседмично дъно около 1,0966 нивото. В същото време британската лира задълбочи своето днешно възходящо движение, поскъпвайки към едноседмичен връх от 1,5626 долара.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..