Единната европейска валута продължава и днес да поскъпва на валутния пазар, намирайки подкрепа както от постигнатото вчера споразумение на техническо ниво по нова тригодишна спасителна програма за Гърция, така и от оставащата в сила солидна обезценка на китайския юан.
Днешната нова девалвация на юана с 1,6% от страна на Китайската централна банка запазва напрежението на глобалните капиталови пазари и води до спад на европейските фондови борси с над 2% за втора поредна сесия на търговия. Ескалиращите трусове на пазарите на акции отменят статута на еврото като "carry trade" валута – "евтина" (нисколихвена) валута, използвана за покупки на по-високодоходни финансови активи. Това принуждава инвеститорите да продължават да ликвидират "къси" позиции в евро както спрямо американския долар, така и спрямо азиатските валути и спрямо "стоково-зависими" валути като австралийския, канадския и новозеландски долар.
В същото време девалвацията на китайския юан и последвалата я паника на световните финансови пазари засилва спекулациите, че Федералният резерв на САЩ може да отложи във времето очакваното начало на затягане (повишение) на американските основни лихви. Според редица анализатори, настоящата кризисна ситуация на капиталовите пазари прави все по-малко вероятно първо вдигане на американските лихвени ставки на следващото заседание на Фед през септември. Това от своя страна оказва натиск върху щатския долар както спрямо еврото и йената (двете основни "carry trade" валути), така и спрямо останалите основни европейски валути като британската лира и швейцарския франк.
Сега доларът се понижава 0,68% към двудневно дъно от 124,13 йени, след като по-рано през деня поскъпна до двумесечен връх от 125,28 йени. В същото време щатската валута се понижава с 1,23% към едноседмично дъно от 0,9747 швейцарски франка, отстъпвайки от вчерашен 5-месечен връх около 0,9902 нивото. Британската лира стабилизира малко под 1,5600 долара отскачайки от часово дъно около 1,5527 нивото, което беше ударено за кратко след смесен доклад за състоянието на пазара на труда във Великобритания, но по същото време еврото нараства с 0,87% към 4-седмичен връх от 0,7169 паунда.
Понижението на доходността на американските държавни облигации към тримесечни дъна пък отслабва поскъпването на "зелените пари" спрямо австралийския и новозеландския долар, след като по-рано през деня тези две "стокови-зависими" валути удариха за кратко 6-годишни дъна, преди обаче да отбележат известно повишение благодарение на предпазлив отскок на цените на петрола и на останалите суровини.
Всичко това продължава да оказва подкрепа за основната валутна двойка, като днес еврото поскъпва с близо 1% към едномесечен връх от 1,1157 долара. Трайно повишение на единната европейска валута над 1,1113/29 (бивш важен "двоен връх" от 27-и и от 31-ви юли) може да задълбочи нейното възходящо движение към 1,1216/1,1197 долара (бивши върхове от 10-и и 13-ти юли).
Само връщане на еврото обратно под 1,1129/13 областта и след това под 1,1090/85 долара (55-дневна пълзяща-средна и бивш връх от вчера) ще отслаби натиска върху "зелените пари" и единната валута може да отправи поглед към 1,1065 (следобеден падеж на опции за 626 млн. евро) и към важната зона на подкрепа около 1,1035/25 долара (100-дневна пълзяща-средна и сутрешно часово дъно).
Графика на евро/долар (на дневна база)
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..