Щатският долар поскъпна слабо след днешна серия смесени икономически данни от САЩ, които изглежда няма да убедят напълно инвеститорите, че Фед е в готовност да вдигне краткосрочните лихвени ставки на следващото заседание на 16-и и 17-и септември.
Докладът за продажбите на дребно през юли беше силен, но в същото време данните за цените на внос през седмия месец на годината потвърждават за липса на сериозен инфлационен натиск. Молбите за помощи при безработица пък нараснаха малко по-силно от очакваното, но остават близо до рекордно ниските дъна от четири десетилетия насам, което е пореден сигнал за продължаващо засилване на пазара на труда в САЩ.
Доходността на американските държавни облигации нарасна слабо след днешните смесени икономически данни, като лихвата на двегодишните книжа (отразяващи най-силно очакванията за федералната фондова лихва) се повиши до 0,705%, отскачайки от вчерашно ниво на затваряне около 0,657%, а доходността на 10-годишните книжа нарасна до 2,176% от 2,134% в края на търговията в сряда (най-ниско ниво от 29-и май).
След днешните данни фючърсите на федералната фондова лихва показват, че инвеститори и търговци определят на 45% вероятността за първо вдигане на американските лихви през септември спрямо 39% в края на вчерашната търговия.
Междувременно агенция Ройтерс оповести резултати от свое последно проучване сред водещи анализатори, които оценяват на 60% вероятността за повишение на лихвите ставки на Фед през септември и на 85% вероятността за вдигане на лихвите до края на годината. Близо 55% от запитаните икономисти дори залагат на две повишения на федералната фондова лихва до края на годината.
Щатската валута поскъпна слабо до връх за деня от 124,62 йени, британската лира се понижи до 1,5587 долара, а еврото падна до ново часово дъно през днешната търговия от 1,1080 долара, преди обаче да върне обратно към изтичащите от 17:00 ч. опции за 706 млн. евро в 1,1100 нивото.
По-рано през деня "зелените пари" успяха да отскочат от вчерашно тяхно едномесечно дъно на фона на отслабващи страхове на глобалните капиталови пазари, свързани с агресивната девалвация на китайския юан.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..