Щатският долар се понижи за кратко като първа реакция на по-слабия от прогнозите растеж на новите работни места в САЩ през август с "едва" 173 хиляди (при очаквания за ръст с около 220 хиляди).
"Зелените пари" се понижиха до ново седмично дъно от 118,53 йени, като в същото време еврото и британската лира отскочиха към часови върхове за деня съответно от 1,1185 и от 1,5267 долара.
Последва обаче ново поскъпване на щатска валута с оглед солидна възходяща ревизия с 44 хиляди на работните места, разкрити през предходните два месеца, изненадващо понижение на нивото на безработица до 7-годишно дъно от 5,1% и по-силно повишение с 0,32% на часовото заплащане на труда.
Това доведе до отскок на долара обратно над 119,00 йени, до понижение на еврото към 1,1089 долара (точно над вчерашно дъно около 1,1088) и спад на британската лира до 4-месечно дъно около 1,5190 долара.
Редица инвеститори и анализатори преценяват, че днешният доклад за състоянието на пазар на труда в САЩ дава известно основание за повишение на лихвите на следващото заседание на Фед на 16-и и 17-и септември. Сега фючърсите на федералната фондова лихва търгуват 34%-на вероятност за вдигане на федералната фондова лихва през септември спрямо едва 27%-на вероятност преди доклада на Департамента по труда. Трябва обаче да се има предвид, че само преди месец вероятността за първо повишение на американските лихви през септември се оценяваше на цели 50 процентни пункта, но последвалите опасения около рязкото забавяне на китайския икономически растеж и свързаните с тях сериозни труболенции на глобалните капиталови пазари през последните няколко седмици намалиха драстично очакванията за скорошно вдигане на лихвите на Фед.
В същото време пазарът на акции на "Уолстрийт" реагира доста негативно на доклада за заетостта, тъй като американските инвеститори също преценяват, че днешните данни биха дали основание на Фед да обмисли повишение на лихвите на заседанието си през настоящия месец.
Индексът на "сините чипове" се понижава в началото на днешната търговия с цели 1,66%, широкият индекс S&P500 - с 1.54%, а технологичният индекс Nasdaq пада с 1,16%. По този начин основните американски фондови индекси са на път да приключат седмицата със загуби от над 3 процентни пункта.
Това от своя страна доведе до задълбочаване на спада и на европейските фондови борси, като общият европейски индекс Stoxx Europe 600 вече губи 2,21% от стойността си, немският индекс DAX и френският индекс CAC40 падат съответно с 2,46% и с 2,59%, докато британският индекс FTSE100 се понижава с 1,91%.
Инвеститорите от двете страни на Океана са напрегнати и с оглед на предстоящото в понеделник отваряне на китайската фондов борса след официалните 4-дневни празници, стартирали от вчера по случай честванията в Пекин на 70-тата годишнина от края на Втората световна война. Финансовите пазари в САЩ пък няма да работят в началото на следващата седмица поради честване на американския Ден на труда и това може допълнително да изнерви инвеститорите на „Уолстрийт“ до края на днешната търговия.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..