Калфин: Делът за България по задължителните квоти за бежанците не е значителен

Според вицепремиера трябва да има преработка на Дъблинското споразумение

Снимка: БГНЕС
Над 2000 бежанци, които трябва да бъдат разпределени у нас по системата на задължителни квоти, предложена от Брюксел, не са значителен брой. Има обаче неща, които трябва да се направят, каза в "Преди всички" вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин:

Има няколко неща. Те се съдържат и в българската позиция, които би трябвало да се променят. Ние можем да осигурим първоначални условия, но не можем да задължим бежанците да стоят в България, затова трябва да има преработка на тези Дъблински споразумения, според които те са длъжни да стоят в страната, в която са влезли или разпределени – няма как, нито можем да ги арестуваме, нито можем да ги завържем. На второ място, част от тях предпочитат в Швеция или в Германия, или в някоя от по-богатите страни да останат и да работят, отколкото в България. Така че, ние трябва да сме наясно, че в България трудно можем да предложим равнище на заплащане, социална система, такава, каквато имат другите страни, но съобразно с това, което имаме в България, всеки, който би искал да дойде да работи, да се включи действително в икономическия живот, би трябвало да потърсим такава възможност.

Вицепремиерът Калфин ще участва днес в среща на социалните министри на страните от Европейския съюз в Стокхолм. Те ще обсъждат възможностите за подобряване на условията на труд в рамките на единния пазар.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!