"Амнести": В следващите две години в Европа може да дойдат 1,3 млн. бежанци

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Бежанците в България са настанени в много лоши условия, смятат от правозащитната организация "Амнести интернешнъл". Пред "Хоризонт" Барбора Черноселкова сравни условията в българските бежански лагери със ситуацията в Унгария, където е била допреди няколко дни:

Аз посетих центровете, които са по границите и видях стотици хора, които са в същото положение, както бежанците в Унгария. Някои от хората ни казаха, че помещенията са препълнени. Освен това аз бях ужасена от начина, по който бяхме пазени. Ние не можехме да се движим свободно в центъра. Зад нас постоянно имаше някой и ние не можехме да говорим свободно с бежанците. Хората ни казваха, че не искат да останат повече в България. Те направо не могат да повярват, че няма осигурени най-елементарни условия за тях.

Това, което ме изненада много, е, че след 2013 г. броят на бежанците, които идваха към България, започна да намалява. Това създаде усещане сред организациите, които се борят за спазването на човешките права, че страната ще подобри местата условията, в които се настаняват бежанците. Очакваше се да работи и за интеграцията на бежанците. Това обаче не се случи. Особено в центъра в Харманли. Бежанците са настанени в много лоши условия.

Черноселкова беше категорична, че Европа трябва да търси дългосрочно решение на бежанския проблем като освен спешните мерки по настаняването на хората, трябва да се намери начин за тяхната интеграция. Според нея в следващите две години вероятно на континента ще дойдат милион и триста хиляди бежанци:

Тук има два въпроса. Първият е проблемът с нелегалното преминаване на хора и осигуряването на сигурни пътища за бежанците. Именно това е причината, поради която хората умират в морето или преживяват изключително големи трудности, удряни са и са блъскани от полицията. Другият въпрос, който искам да отбележа, е за квотите. Категорично искам да подчертая, че ние не говорим за квоти, а за хора и за спазване на човешките права. Трябва да има много бързо решение за преместването на хора в различни държави от граничните страни. Абсолютно ясно е, че Унгария не може да се справи сама с тази ситуация. Там идват стотици хиляди хора, на които трябва да им бъде осигурена възможност да продължат пътя си в други страни - членки на Европейския съюз. Също така трябва да има много сериозна финансова подкрепа за граничните страни, каквито са Гърция, България и Унгария. Те трябва да подобрят организацията си за приемане на бежанците и местата за настаняване. Случаят с България обаче категорично показва, че трябва да има и доста добър контрол как правителствата харчат парите, които са осигурени за справяне с бежанската криза. На България бяха отпуснати пари за подобряване на центровете за настаняване, а всъщност тя е много по-ангажирана с пазене на границите си., заяви за "Хоризонт" Барбора Черноселкова от "Амнести Интернешънъл".



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!