Щатският долар се оттласна от седемседмично дъно, тъй като вчерашните смесени до по-добри икономически данни от САЩ запазват макар и малка вероятност за първо повишение на лихвите на Фед до края на годината.
Основната инфлация нарасна през септември до 1,9% - малко под целевото ниво на Федералния резерв от 2 процентни пункта, докато молбите за помощи при безработица се понижиха през последната седмица до 43-годишно дъно. Това сякаш съживи очакванията за възможно първо вдигане на лихвените ставки в САЩ на последното за годината заседание на Фед (на 15-и и 16-и декември), въпреки продължаващото слабо представяне на промишления сектор в два от американски региона - Ню Йорк и Филаделфия.
Според резултати от последно проучване на агенция Ройтерс сред над 90 водещи икономисти, 55% от тях все още виждат възможност за първо повишение на лихвите на Фед на заседанието в средата на декември.
В същото време подновеният от вчера насам риск-апетит на глобалните пазари на акции сякаш върна "carry trade" статута на еврото и йената - "евтини" (нисколихвени) валути, използвани за покупки на по-високодоходни финансови активи. Единната европейска валута се намира под натиск от продажби и с оглед потвърдените днес септемврийски данни на Евростат за излизане на инфлацията в еврозоната на отрицателна територия (понижение на индекса CPI с 0,1% на годишна база) за пръв път от месец март насам. Това засили спекулациите, че ЕЦБ може да обяви някаква форма на нови стимулиращи мерки на предстоящото през следващата седмица заседание (на 22-ри октомври), след като в този дух бяха и вчерашни коментари на члена на банката Евалд Новотни.
Днес т.нар. "индекс на долара" спрямо останалите шест основни валути се повишава с 0,2% към 95,536 пункта, отскачайки от вчерашното 7-седмично дъно от 93,806 пункта - най-ниско негово ниво от края на август насам.
В петък еврото се понижи към най-ниско ниво от началото на седмицата около 1,1334 долара, след като по-рано вчера удари 7-седмичен връх от 1,1495 долара. В същото време щатската валута поскъпна от вчерашно 7-седмично дъно около 118,07 йени обратно около 119,00 нивото.
Сега вниманието на инвеститорите се насочва към поредни важни икономически показатели от САЩ - за индустриалното производство през септември (от 16:15 ч.) и предварително проучване на Университета в Мичиган за потребителското доверие през октомври (от 17:00 ч.).
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..