От 1 януари 2016 г. минималната работна заплата става 420 лева

Владислав Горанов: Дефицитът в държавния бюджет в края на годината ще бъде по-нисък от очакваното

| обновено на 23.12.15 в 14:09
Снимка: БГНЕС

Минималната работна заплата става 420 лева от 1-ви януари следващата година, реши правителството.

Увеличението от 40 лева намалява и обхвата на понятието "работещи бедни", според  мотивите на правителственото постановление.

До края на януари догодина ще бъде изработена методика за прилагането на частичното възстановяване на ДДС, станало известно като "данък уикенд”. Това стана ясно на отчетната пресконференция на финансовото министерство.

За частичното възстановяване на ДДС и използването на стоки за лични и за служебни цели едновременно няма да има праг, обясни изпълнителният директор на Националната агенция за приходите Бойко Атанасов:

Това, което мога да заявя, е, че ние търсим реализация в активи като: автомобили, недвижими имоти, яхти.

Финансовият министър Владислв Горанов уточни:

Общо взето историята за данъка, който беше наречен "данък уикенд“, но аз ще побързам да кажа, че това е данък, който важи не само за събота и неделя, така че, колеги, забравете за уикенда. Важи целогодишно.

Горанов обеща запазване на ниското данъчно облагане и консервативно харчене на парите.

Дефицитът в държавния бюджет в края на годината ще бъде по-нисък от очакваното, съобщи финансовият минитър Владислав Горанов. Очакванията са хазната да завърши на минус с 2,5 - 2,6 % от брутния вътрешен продукт, а не да превиши 3%:

Видя се, че силовото налагане на реформи без необходимата подкрепа от съответните системи не винаги носи необходимия резултат. Аз няма обаче да се откажа да повдигам теми за ефективността на разговорите в отделни системи и за предлагането на решения. Понякога получаваме упреци за това, че прилагаме непопулярни мерки и решения. Добрият финансов министър не е добрият финансов министър. Добрият финансов министър е този, който консервативно управлява вашите пари, този, който се опитва да не генерира допълнителни дългове и да натоварваме следващите поколения с тях.

Горанов видя и подобряване на икономическата ситуация, като се очаква в края на годината брутният вътрешен продукт да е около 3 на сто:

От оценки за ръст от 0,6-0,8 на сто в есента на 2014 г. се доближаваме до почти 3% ръст, по последни оценки за 2015 г. Ако успеем да преминем психологическата граница от 3%, в икономиката ще се задействат автоматични механизми, които ще дадат възможност да надминем неблагоприятната тенденция за нисък растеж в последните години.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!