Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Само днес от 10.00 до 18.00 часа посетителите в Националния военно-исторически музей ще могат да видят оригинала на Самарското знаме. Обикновено знамето се показва само на юбилейни годишнини от Руско-турската освободителна война. Сега поводът е 100-годишнината на музея. Традиционно, на 3 март Военно-историческият музей обявява Ден на отворените врати за постоянната експозиция и за временните си изложби. Калина Хинкова разказва:
Важното е да се знае, че знамето е рисувано от руския художник Николай Симоков и той е рисувал направо върху плата. Акцентирам върху залите, посветени на Руско-турската война. Над 150 оригинални експонати пресъздават атмосферата на събитията от това време. Изложено е въоръжение и снаряжение на руската армия и на българското опълчение.
20 от членовете на националното дружество "Традиция" пресъздадоха епичната битка за Стара Загора, в която през 1877 година е спасен един от символите на национално-освободителните ни борби - Самарското знаме. В пресъздаването на бойните действия участваха и две жени, една от които е рускинята Наталия Енчева.
Днес и Националният исторически музей също е отворен със свободен вход, посетителите ще могат да видят експонати от епохата на Освобождението и ценни съкровища, които музеят съхранява.
Общо осем музея ще работят безплатно за учители и ученици на днешния национален празник. Инициативата е на министрите Меглена Кунева и Вежди Рашидов. Освен в Националния исторически музей, само срещу представяне на ученическа карта, а за учителите - служебна карта или бележка, ще може да се влиза още в Националната художествена галерия, Националния политехнически музей, Националния музей "Земята и хората", Националния литературен музей, Националния музей Шипка - Бузлуджа в Казанлък, музея "Христо Ботев" в Калофер и музея "Васил Левски" - Карлово.
В звуковия файл може да чуете репортаж на Надежда Николова за музеите и техните експозиции по повод Освобождението на България.
Оригиналното Самарско знаме, светинята на предосвобожденските революционните борби, излиза за среща с публиката след продължителна реставрация. То може да бъде видяно в Националния военно-исторически музей. В документален разказ за емблематичния символ..