През последния ден на март щатският долар се понижи до петмесечно дъно спрямо еврото и е на път да отбележи най-солидни загуби спрямо останалите основни валути на тримесечна база от пет години насам.
"Зелените пари" остават под натиск от продажби за трети пореден ден на търговия след изненадващо предпазливо изказване на президента на Фед Джанет Йелън относно по-нататъшното повишение на американските лихви през настоящата година.
В реч пред Икономическия клуб в Ню Йорк Йелън сякаш "уби" макар и минималния шанс за повишение на Федералната фондова лихва на следващото заседание на Централната банка на САЩ в края на април. Инвеститорите дори започнаха да се питат дали Федералният резерв ще вдигне поне веднъж американските лихви до края на годината и това причини рязка обезценка на американската валута, която продължава и през днешната търговия.
Негативно влияние върху "зелените пари" оказват и спекулации по валутните пазари, че днес вероятно ще има допълнителни продажби на долари от страна на глобални портфолио мениджъри, свързани с ребалансирането на техните валутни хеджинг позиции в края на настоящия месец. Поради това вниманието е насочено към т.нар. "Лондонски фиксинг" от 18:00ч., който е последният фиксинг на основните валутни двойки както за март, така и за първото тримесечие на годината.
Днес индексът на долара спрямо останалите шест основни валути се понижава с нови 0,2% към петмесечно дъно от 94,555 пункта и е на път да отбележи най-здрав месечен спад от април 2015-а година и най-солидна тримесечна обезценка с близо 4,3% от първото тримесечие на 2011-а година насам.
Повишението на молбите за помощи при безработица в САЩ до двумесечен връх също допринасят за негативното представяне на щатската валута в края на едно много трудно за долара тримесечие.
Основна причина за много слабото представяне на щатската валута през последните седмици и месеци е рязкото намаляване на вероятността за по-нататъшно повишение на американските лихви през тази година, след като през декември 2015-а Фед предприе първо от 10 години насам вдигане на почти нулевата Федерална фондова лихва. Колебливото представяне на икономиката на САЩ на фона на по-слабия световен икономически растеж и падащите петролни цени понижиха рязко очакванията на валутните пазари за скорошно ново повишение на лихвените ставки. Изказването на Джанет Йелън по-рано през седмицата допълнително намали тези очаквания, като фючърсите на федералната фондова лихва, търгувани на паричните пазари, вече оценяват нулев шанс за вдигане на лихвените ставки на следващото заседание в края на април, след като в края на 2015-а година тази възможност се оценяваше на повече от 50%. В същото време вероятността за вдигане на федералната фондова лихва през юни също отбеляза рязко понижение до 20% от цели 75%.
Общата слабост на щатската валута помогна за поскъпване на еврото към петмесечен връх от 1,1398 долара. Единната европейска валута намери известна подкрепа и от смесен доклад на Евростат за потребителските цени в еврозоната през март (дефлация за втори пореден месец, но при по-добро от прогнозите повишение на основната инфлация). Евентуален по-траен пробив на еврото над 1,1400 нивото може да задълбочи негово възходящо движение към 1,1460/1,1500 областта (бивши върхове от септември и октомври 2015-а година) с поглед след това обратно към важния негов връх от миналия август около 1,1714 долара.
Днес щатската валута остава под натиск към 112,00 йени и е на път да приключи с тримесечни загуби от близо 7% спрямо японската валута.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..