Къмпингуващи и Община Царево спорят за такса от 1,12 лв. на ден

Снимка: БГНЕС
Такса "Смет" или такса "Палатка" събира Община Царево на къмпинг "Корал", алармират от сдружение "Да спасим Корал". В предаването „Хоризонт до обед“ Атанас Русев от сдружението съобщи, че 18 души са били глобени, или по думите му рекетирани с по сто лева, а седмица след това хора от общината, придружени от екип полицаи са съставили множество актове на стойност от 200 до 1000 лв. на пребиваващи в частните терени зад плажа. От сдружение „Да спасим Корал“ смятат, че местната наредба, по която общината събира тези такси е в разрез с основния закон, който не забранява свободното къмпингуване.

От своя страна кметът на Царево Георги Лапчев определи разказа на Русев като спекулативен и обясни за „Хоризонт“, че Община Царево не просто си е измислила наредба, а се опитва да създава ред, защото къмпингуващите се намират в частен имот, за който фирмата-собственик е заявила в декларация пред общината, че няма да го използва. Заради това фирмата е била освободена от частта от такса „смет“, която касае депонирането на отпадъци.

Факт е, че този имот генерира голямо количество отпадъци и на кантара в регионалното депо в Созопол излиза сметка, която се заплаща от местните хора, а това не е резонно и честно спрямо местните хора, категоричен беше градоначалникът, който заяви, че това се случва само на „Корал“ и никъде другаде нямаме такъв прецедент:

Навсякъде в държавата туристите плащат туристическа такса. Ако те отидат в Борисовата градина и опънат своята палатка или кемпер, едва ли кметът Фандъкова ще има даде подобен толеранс.

Как тези хора реално са водоснабдени и електрифицирани? Кой ги допуска там? Самоуправство ли има там, на територия, на която собственикът е заявил, че не желае това да се случва? Колко е диво къмпингуване, което трае три месеца и има ток и вода? На мен не ми звучи диво.

Ние не сме против тези хора, искаме те да дойдат и не сме техни врагове. Община Царево има най-голям опит в къмпингите по цялото Черноморие, една пета от морската граница на държавата е в рамките на община Царево, това са 42 км море, посочи още Лапчев и допълни, че е срамота, защото таксата, която общината иска от къмпингуващите възлиза на 1,12 лв. на ден, а това е по-малко от едно кафе.

Ще има регулярни проверки не само на „Корал“, те се правят по цялото крайбрежие, увери кметът и подчерта, че няма кампания, а проверките ще продължат цяло лято.

Двете гледни точки чуйте от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!