Ножицата между бедни и заможни се разтваря още повече

Снимка: БГНЕС

Делът на нископлатените работници се увеличава спрямо миналата година. През второто тримесечие на годината заплатите на нископлатените работници се задържат и при тях няма ръст, докато се отчита увеличаване на заплатите на високоплатените работници. Това гласят данните от поредното тримесечно проучване за издръжката на живот на КНСБ. Синдикатът провежда изследването си вече 26 години.

Т.нар. "група на бедните" намалява, но това не означава, че домакинствата са подобрили икономическото си благосъстояние, защото те все още са в изоставащата група, обясни в предаването "Преди всички" Виолета Иванова от Института за социални и синдикални изследвания. По думите ѝ, излизането от капана на бедността с ниски трудови възнаграждения е много труден и дълъг процес, а преминавайки в по-горна група хората продължават да се самоограничават:

Факт е, че през последното тримесечие този брой нараства. Над 700 хиляди души работят не само на минимална заплата, а за заплата, която е 75 процента от средната за страната. Това е в диапазон от 747 до 700 лева. Това са така наречените нископлатени работници и техният дял се увеличава с нови 45 хиляди лица спрямо 2015-та година.

Около две трети от домакинствата в България живеят с доходи под необходимите средства за издръжката на живот. 46 на сто живеят между линията на бедност и издръжката на живота, която за миналото тримесечие е между 500 и 600 лв. на член от домакинство.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Цветослав Цачев: Българите са в порочен кръг на бедност

Храните и другите стоки от първа необходимост ще поскъпват през следващите шест месеца, прогнозира пред "Хоризонт" икономистът Цветослав Цачев . Според него българската икономика може да отбележи ръст от максимум 2-3 % при благоприятен развой..

публикувано на 27.07.16 в 09:01