Борисов връща Мирослав Боршош като шеф на НДК

Снимка: НДК

След среща при премиера Бойко Борисов, Мирослав Боршош ще бъде върнат на поста изпълнителен директор и член на Борда на директорите на НДК. Снощи министърът за българското европредседателство Лиляна Павлова го уволни, заради системно неизпълнение на указанията, за несъобразяване с решения на принципала и за застрашаване на европредседателството.  

На срещата при премиера са били изчистени противоречията за начина на управление на НДК.

На утрешното заседание на правителството премиерът ще предложи промяна на органа, който упражнява правата на държавата в НДК. За дружеството вече ще отговаря министърът на културата Боил Банов, а не Лиляна Павлова.

За предаването „Нещо повече“ по „Хоризонт“ Светлозар Желев, който беше част от екипа на Боршош от 2014 г. до ноември 2016 година и участва в създаването националния център за книгата и книжарница „Перото“ коментира смяната на принципала така:

За мен, това е послание. В момента има отделяне и уважаване на смисъла на НДК като най-голямата и най-важна културна институция в България. Посланието е че Националният дворец на културата остава за културата. 

Да, в него ще бъде председателството, в него ще се случват конгресите,  ще заседават различните групи, но смисълът на НДК е именно да бъде най-важната институция в страната, която да може да генерира, да подкрепя, да подпомага и да прави възможно популяризирането и в страната, и в чужбина на българската култура във всички нейни измерения.

НДК се казва „Национален дворец на културата – конгресен център София АД“. Тези две функции работят заедно, без да си пречат една на другата и се допълват. Едно без друго двете не могат да работят, изтъкна Желев

Председателството ще се случи, до него остават буквално 6 месеца. За съжаление, всички знаем, че сме на зад и по отношение на културната програма, която все още не е създадена.

Държавата трябва да подкрепя НДК като място, което генерира, култивира, подкеря и популяризира българската култура, убеден е Желев, който изтъкна, че високата култура навсякъде по света е финансирана от държавите и не бива отношението към НДК да не бъде „като към дойна крава“ и място за отдаване под наем, както е било преди години, особено след като в последните години там са се случили толкова обнадеждаващи за културната общност неща.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!